14-16 yaş futbolcularda 8 haftalık yapılan core ve denge çalışmalarının patlayıcı kuvvet çeviklik ve sürat üzerine etkisi
The effect of 8-week core and balance training on explosive strength, agility and speed in 14-16 year old football players
- Tez No: 892282
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN VEHBİ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, 14-16 yaş arasındaki profesyonel futbolcular üzerinde 8 haftalık core ve denge çalışmalarının patlayıcı kuvvet, çeviklik ve sürat üzerine etkilerini incelemiştir. Araştırma, İstanbul ili Tuzla ilçesi Tuzlaspor tesislerinde gerçekleştirilmiş olup, toplamda 16 sporcu, deney ve kontrol grupları olmak üzere eşit olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna, ayakta tek bacak kaldırma, crunch, çakı hareketi, kedi deve duruşu, köprü hareketleri, plank duruşu ve planör duruşu gibi çeşitli core ve denge egzersizleri içeren bir antrenman programı uygulanırken, kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada kullanılan testler; durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 10 metre sprint, 30 metre sprint ve İllionist testi olup, bu testler sporcuların patlayıcı kuvvet, çeviklik ve süratini ölçmek için seçilmiştir. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı kullanılarak yapılmış ve %95 güven düzeyinde incelenmiştir. Bağımsız gruplar t testi ve paired sample t-testi gibi istatistiksel testler kullanılarak, ön test ve son test sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, deney grubunda yapılan core ve denge çalışmalarının sporcuların patlayıcı kuvvet, çeviklik ve sürat üzerinde önemli iyileşmelere yol açtığını göstermiştir. Deney grubu yatay sıçrama, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, illionist testi ve 10 metre sprint testlerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler kaydetmiş, bu da core ve denge çalışmalarının genç sporcuların performansını artırma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kontrol grubunda ise bu tür bir antrenman programı uygulanmadığı için benzer iyileşmeler gözlemlenmemiştir. Bu araştırma, core ve denge egzersizlerinin genç sporcuların fiziksel performansları üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamakta ve bu tür antrenmanların sporcuların antrenman programlarına dahil edilmesinin önemini göstermektedir. Sonuçlar, antrenörler ve spor bilimciler için, sporcuların patlayıcı kuvvet, çeviklik ve süratini geliştirmeye yönelik etkili antrenman stratejileri geliştirmede değerli bir kaynak teşkil etmektedir. Anahtar Kelimeler Core antrenmanı, denge, patlayıcı kuvvet, çeviklik, sürat
Özet (Çeviri)
This research examined the effects of 8-week core and balance training on explosive strength, agility and speed on professional football players between the ages of 14-16. The research was carried out in Tuzlaspor facilities in Tuzla district of Istanbul province, and a total of 16 athletes were equally divided into two groups: experimental and control groups. While a training program was applied to the experimental group, which included various core and balance exercises such as standing single leg lift, crunch, pocketknife movement, cat-camel pose, bridge movements, plank pose and glider pose, the control group continued their routine training. Tests used in the research; standing long jump, vertical jump, 10 meter sprint, 30 meter sprint and Illinois test, and these tests were chosen to measure the athletes' explosive strength, agility and speed. The analysis of the data was made using the SPSS 27.0 program and was examined at a 95% confidence level. Pre-test and post-test results were compared using statistical tests such as independent samples t-test and paired sample t-test. The results showed that the core and balance exercises performed in the experimental group led to significant improvements in the athletes' explosive strength, agility and speed. The experimental group recorded statistically significant improvements in the vertical jump, standing long jump and 10-meter sprint tests, demonstrating that core and balance exercises have the potential to increase the performance of young athletes. In the control group, similar improvements were not observed because such a training program was not applied. This research emphasizes the positive effects of core and balance exercises on the physical performance of young athletes and shows the importance of including such training in the training programs of athletes. The results represent a valuable resource for coaches and sports scientists in developing effective training strategies to improve athletes' explosive strength, agility and speed. Keywords Core Training, balance, explosive strength, agility, speed