Anterior üretroplasti sonrası darlık rekürensini öngörmede bireysel risk skorlaması
Individual risk scoring in predicting stricture recurrence after anterior urethroplasty
- Tez No: 892290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Anterior üretroplasti planlanan hastalarda hangi faktörlerin operasyon başarısını etkilediğini saptamaktır. Bu faktörlerin ise başarıyı hangi oranlarda etkilediği saptanarak değişkenler üzerinden hastaya özgü bireysel yeni bir risk skorlaması yaratmaktır. Böylelikle cerrahi ekip objektif ve nicel bir değerlendirme ile nüks riskini tahmin edebilecek ve bu konuda hastanın bilgilendirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 – Haziran 2023 tarihleri arasında anterior üretroplasti uygulanan hastalar, nüks üzerine etkili olabilecek risk faktörleri açısından retrospektif olarak incelendi. Hastalar nüks eden ve etmeyen olarak iki gruba ayrıldı. Risk faktörlerinin karşılaştırılması amacıyla Ki-Kare analizi yapıldı. Anlamlı risk faktörlerinin risk düzeylerinin çoklu etkisinin saptanması amacıyla lojistik regresyon analizi yapıldı ve Odds oranları belirlenerek 10 üzerinden puanlama sistemi oluşturuldu. Bulgular: Analizlerde anlamlı sonuçlar elde edilen risk faktörleri 10 puan üzerinden standartlaştırıldığında; hasta yaşının 65'den büyük olması 1, hastada koroner arter hastalığı olması 1, hastanın aktif tütün kullanması 1, önceki endoskopik tedavi sayısının birden çok olması 2, geçirilmiş üretroplastiye sahip olması 1, darlık yerinin penil veya penobulbar olması 2, darlık uzunluğunun 2cm'den uzun olması 2 puan almıştır. Üretroplasti sonrası nüks saptanan hastaların ortalama puanı 7.66, nüks saptanmayanlarda ise 3.62 bulunmuştur (p=0.01). Puan sisteminin en yüksek duyarlılık (%98), özgüllük (%95) ve tanı gücü (%93) saptandığı puan 5 olarak saptanmıştır. Hastaların puanı 5'in altında ise düşük riskli, 5 ve üstünde ise yüksek riskli olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Üretroplasti uygulayan hekimlerin günlük pratiklerinde kullanabileceği üretroplasti sonrası nüks için risk sınıflandırması mevcut olmadığından, nüksü öngörebilmesi ve hastayı bilgilendirmesi oldukça zordur. Çalışmamız hem bu sorunun önemini vurgulamış hem de bu soruna bir çözüm üretmeyi amaçlamıştır. Cerrahi ekip hastaları düşük ve yüksek riskli olarak sınıflayarak nüksü öngörebilir ve hastayı daha net bir şekilde bilgilendirebilir. Oluşturduğumuz risk sınıflamasının kullanılabilirliği ve geliştirilebilmesi için çok merkezli geniş serilerde randomize prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective is to determine which factors influence the success of surgery in patients scheduled for anterior urethroplasty. By identifying the extent to which these factors affect success rates, a new patient-specific individual risk scoring system will be created based on these variables. Consequently, the surgical team will be able to predict the risk of recurrence with an objective and quantitative assessment, leading to more effective patient counseling. Materials and Methods: Patients who underwent anterior urethroplasty between January 2015 and June 2023 were retrospectively analyzed for potential risk factors affecting recurrence. The patients were divided into two groups: those who experienced recurrence and those who did not. Chi-square analysis was performed to compare risk factors. To determine the combined impact of significant risk factors, logistic regression analysis was conducted, and Odds ratios were calculated to create a scoring system out of 10. Results: When the significant risk factors identified in the analyses were standardized on a scale of 10 points, The following scores were assigned: age over 65 years 1, presence of coronary artery disease 1, active tobacco use 1, more than one previous endoscopic treatment 2, history of previous urethroplasty 1, stricture location being penile or penobulbar 2, and stricture length greater than 2 cm 2 points. The average score for patients with recurrence after urethroplasty was found to be 7.66, while for those without recurrence, it was 3.62 (p=0.01). The score of 5 was determined to have the highest sensitivity (98%), specificity (95%), and diagnostic power (93%). Patients with a score below 5 were classified as low-risk, whereas those with a score of 5 or higher were classified as high-risk. Conclusion: Currently, there is no risk classification system available for predicting recurrence after urethroplasty that can be used by physicians in their daily practice. This makes it challenging for physicians to anticipate recurrence and effectively inform patients. Our study highlights the importance of this issue and aims to provide a solution. By classifying patients as low or high risk, the surgical team can better predict recurrence and offer clearer information to the patient. For the usability and further development of our risk classification system, multicenter, large-scale randomized prospective studies will be necessary.