Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Irak'ın kamu bütçesi üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of the impact of oil price fluctuations on Iraq's public budget
  1. Tez No: 892291
  2. Yazar: MURTADA FARIS IBRAHEEM ALOBAYDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, petrolün Irak ekonomisindeki merkezi rolünü ve uluslararası petrol fiyatlarının Irak kamu bütçesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Petrol, Irak'ın milli gelir üretiminin ana kaynağı ve döviz tedarikinin temel unsuru olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, 2004-2020 dönemini kapsayan karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Araştırmanın temel amacı, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların Irak kamu bütçesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu bağlamda, petrol gelirlerinin bütçe açığı ve fazlası üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Veri toplama süreci, Irak hükümetinin çeşitli bakanlıkları ve karar alma organlarından elde edilen bilgilere dayanmaktadır. Metodolojik açıdan, çalışma istatistiksel analizlere dayanmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için istatistiksel program kullanılmıştır. Bu yaklaşım, petrol fiyatları, ihracat performansı ve bütçe göstergeleri arasındaki karmaşık ilişkilerin sistematik bir şekilde incelenmesine olanak sağlamıştır. Araştırma sonuçları, petrol gelirlerinin Irak'ın kamu gelirlerinin en büyük bileşenini oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, bütçe harcamalarının finansmanında petrol gelirlerine yüksek düzeyde bir bağımlılığı işaret etmektedir. Analiz, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ile Irak bütçesindeki fazla oranı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Petrol fiyatlarındaki artışların Irak bütçesi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Irak'ın ihracat performansının da bütçe üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların doğasını anlamanın ve buna bağlı olarak bütçe yönetimini optimize etmenin önemini vurgulamaktadır. Çalışmanın bulguları, Irak'ın ekonomi politikalarının geliştirilmesi ve bütçe planlamasının iyileştirilmesi için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the central role of oil in the Iraqi economy and the impact of international oil prices on Iraq's public budget. Oil is considered the main source of national income production and a fundamental element of foreign currency supply for Iraq. The study presents a comparative analysis covering the period from 2004 to 2020. The primary objective of this research is to evaluate the effects of oil price fluctuations on Iraq's public budget. In this context, the impacts of oil revenues on budget deficits and surpluses have been examined in detail. The data collection process is based on information obtained from various ministries and decision-making bodies of the Iraqi government. Methodologically, the study relies on statistical analyses. Various statistical programs have been utilized to determine the relationships between variables. This approach has allowed for a systematic examination of the complex relationships between oil prices, export performance, and budget indicators. The research results reveal that oil revenues constitute the largest component of Iraq's public revenues. This indicates a high level of dependence on oil revenues for financing budget expenditures. The analysis demonstrates a direct relationship between oil price fluctuations and the surplus ratio in the Iraqi budget. It has been determined that increases in oil prices have a significant impact on the Iraqi budget. Furthermore, it has been established that Iraq's export performance also has a significant effect on the budget. In conclusion, this research emphasizes the importance of understanding the nature of oil price fluctuations and optimizing budget management accordingly. The findings of the study provide important implications for the development of Iraq's economic policies and the improvement of budget planning.