Technical investigation of solar absorption cooling system
Güneş enerjili absorpsiyonlu soğutma sisteminin teknik ı̇ncelemesi
- Tez No: 892316
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, yakıtla çalışan bir sistem ile güneş enerjisiyle çalışan bir sistem karşılaştırılarak absorpsiyonlu soğutma sistemlerinin teknolojik yönleri incelenmiştir. Her iki sistem de çalışma çözeltisi olarak lityum bromür ve su kullanmış ve aynı boyutlara ve soğutma kapasitelerine sahip olmuştur. Bu çalışma, hangi sistemin daha faydalı olduğunu belirlemek için enerji tüketimini, verimliliği ve performansı değerlendirmeyi amaçlamaktadır. EES programı kullanılarak iki sistemi karşılaştırmak için çeşitli analizler yapılmıştır. Yakıtla çalışan sistemler, özellikle yoğun soğutma yükleri sırasında yüksek yakıt tüketimi ve önemli bakım maliyetleri gibi çeşitli dezavantajlara sahiptir. Buna karşılık, güneş enerjili sistemin daha avantajlı olduğu kanıtlanmıştır. Yakıt maliyetlerini ortadan kaldırır, çevre kirliliğini azaltır ve bakım masraflarını düşürür. Güneş enerjisi sisteminin çevresel faydaları arasında karbondioksit gibi zararlı emisyonların olmaması da yer almaktadır. Bulgular, güneş enerjisiyle çalışan absorpsiyonlu soğutma sisteminin daha uygun maliyetli ve çevre dostu olduğunu göstermektedir. Güneş termal enerjisini kullanarak uygun bir performans katsayısı elde eder, bu da onu sürdürülebilir soğutma çözümleri için en uygun seçim haline getirir.
Özet (Çeviri)
This study investigateds the technological aspects of absorption refrigeration systems by comparing a fuel-powered system with a solar-powered system. Both systems used lithium bromide and water as working solutions and had identical sizes and cooling capacities. This study aims to evaluate energy consumption, efficiency, and performance to determine which system is more beneficial. Using the EES (Engineering Equation Solver) program, various analyses were conducted to compare the two systems. Fuel-powered systems have several disadvantages, such as high fuel consumption and significant maintenance costs, especially during peak cooling loads. Conversely, the solar-powered system proved more advantageous. It eliminates fuel costs, reduces environmental pollution, and lowers maintenance expenses. The environmental benefits of the solar system include the absence of harmful emissions, such as carbon dioxide. The findings suggest thet a solar-powered absorption cooling system is more cost-effective and environmentally friendly. It achieves a favorable performance coefficient using solar thermal energy, making it an optimal choice for sustainable cooling solutions.