Quantum magic squares in view of birkhoff-von neumann theorem
Birkhoff-von neumann teoremi bağlamında kuantum sihirli kareler
  1. Tez No: 892317
  2. Yazar: SUNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kuantum sihirli kareler, çift stokastik matrislerin değişmeli olmayabilen herhangi bir cebire, özellikle bir C* cebirine genelleştirilmesidir. Birkhoff-von Neumann Teoremi her çift stokastik matrisin permütasyon matrislerinin dışbükey kombinasyonu şeklinde yazılabildiğini ifade eder. Bu durumda ortaya çıkan kaçınılmaz soru her kuantum sihirli karenin kuantum permütasyon matrislerinin dışbükey kombinasyonu şeklinde yazılıp yazılamayacağıdır. Birkhoff-von Neumann Teoremi'nin kuantum sihirli kareler için her zaman doğru olmadığı Cuevas, Drescher ve Netzer, tarafından kanıtlanmıştır. Bir kuantum sihirli kare her zaman Arveson ekstrem noktaların bir dışbükey kombinasyonu olmasına rağmen, kuantum permütasyon matrislerin bir dışbükey kombinasyonu olmak zorunda değildir. Ek olarak, kuantum sihirli karelerin farklı altkümeleri, özellikle bunlar arasındaki altküme ilişkileri, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum magic squares are generalizations of doubly stochastic matrices to arbitrary, possibly non-commutative algebras, more specifically C∗-algebras. Birkhoff-von Neumann Theorem states that every doubly stochastic matrix is a convex combination of permutation matrices. One inevitable question is whether a quantum magic square is a convex combinations of quantum permutation matrices. It has been proven by Cuevas, Drescher, and Netzer that the generalization of the Birkhoff-von Neumann Theorem in the quantum setting is not true in general. A quantum magic square is a convex combination of Arveson extreme points but not necessarily a convex combination of quantum permutation matrices. Additionally, the relationships between different subsets of quantum magic squares, including their inclusion properties, have been studied in this context.