Türk anayasa hukukunda çalışma hakkı
Right to work in Turkish costitutional law
  1. Tez No: 892315
  2. Yazar: ALİ ERDEM DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ESEN ARNWİNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Çalışma hakkı, hem ulusal düzeyde korunan bir temel hak, hem de uluslararası sözleşmelerde tanınmış bir insan hakkıdır. Tezde çalışma hakkıyla ilgili klasik sorunlarla birlikte Türkiye'de karşılaşılan yeni sorunların saptanması, bu sorunlara önerilen çözümlerin araştırılıp ortaya konması ve yeni çözüm önerileriyle birlikte değerlendirilip tartışılması konu edilmektedir. Bu kapsamda sorunların ve önerilen çözümlerin ortaya konabilmesi için çalışma hakkının Türk Anayasalarında düzenlenen biçimiyle anlam, kapsam, işlevi ve mahkemelerin çalışma hakkın konusundaki yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Bunlar tarihsel ve düşünsel bağlam gözetilerek yapılmış ve böylece çalışma hakkına ilişkin sorunların çözümüne yönelik uygun öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to work is both a fundamental right protected at national level and a human right recognised in international conventions. In this thesis, it is aimed to identify the classical problems related to the right to as well as the new problems encountered in Turkey, to investigate and present the proposed solutions to these problems, and to evaluate and discuss them together with new solution proposals. In this context, in order to present the problems and proposed solutions, the meaning, scope and function of the right to work as regulated in the Turkish Constitutions and the approaches of the courts to the right to work are discussed. These have been done by considering the historical and intellectual context and thus, it has been tried to develop appropriate suggestions for the solution of the problems related to the right to work.