Türk idari yargılama hukukunda re'sen araştırma ilkesi
The principle of ex officio examination in Turkish administrative jurisdiction
- Tez No: 892325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 490
Özet
Bir hukuk devletinde idarenin yargısal denetime tabi olması ve bu denetimin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi olmazsa olmazdır. Etkili yargısal denetimin ön koşulu ise dava malzemesinin eksiksiz bir şekilde temin edilmesidir. Bu düşüncelerle, idari yargılama usulünde re'sen araştırma ilkesi kabul edilmiştir. Farklı yargılama usullerinde de uygulama alanı bulan re'sen araştırma ilkesinin idari yargıdaki varlık ve uygulaması ise özgün bir nitelik arz etmektedir. Zira, re'sen araştırma ilkesi, idari yargıda, idari yargının dinamikleriyle şekillenen bir ilke kimliğindedir. Bu itibarla, idari yargının karakteristik ilkeleri arasında sayılan re'sen araştırma ilkesini idari yargıya özgü bir yaklaşımla ele almak ve incelemek gerekir.“Türk idari yargılama hukukunda re'sen araştırma ilkesi”başlıklı bu çalışma da işte bu düşüncenin bir ürünü olarak, ilkenin Türk idari yargılama usulündeki görünümünü ortaya koymak; ilkenin kapsam ve sınırlarına işaret etmek ve bu minvalde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak çabası ve maksadıyla hazırlanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Judicial review of administration and having this review in an effective way is essential in a state of law. Prerequisite for an effective judicial review is to obtain case materials perfectly. Thus, the principle of ex officio examination is accepted for administrative jurisdiction procedures. Existence and application of the principle of ex officio examination, which also can be observed for different juridical procedures, has a uniqe character for administrative jurisdiction, since this principle holds an identity that is formed by the dynamics of administrative jurisdiction. In this context, this principle, which is mentioned amongst the principles of administrative jurisdiction, should be evaluated and examined with a perspective peculiar to administrative jurisdiction. This thesis, titled as“The Principle of Ex Officio Examination in Turkish Administrative Jurisdiction”, is prepared to explain the appearance of the principle in Turkish Administrative Jurisdiction Procedure; to determine the content and the limits of the principle and to aim to solve any problems regarding these issues.