Çiftlerin gelişmeleri kaçırma korkusu ile romantik ilişkilerindeki mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkide sosyotelizmin rolü
The role of phubbing in the relation between fear of missing out and couples' happiness in their romantic relationships
- Tez No: 892331
- Danışmanlar: DR. HANDE TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle bireylerin teknolojik alet kullanımlarında artışlar olmuş, buna bağlı olarak yeni sorunlar ve yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında kullanılan yeni kavramlardan biri Türkçeye gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) olarak kazandırılan sosyal ağlardaki gelişmeleri kaçırma kaygısıyla ortaya çıkan korku, diğeri ise sosyotelizm (phubbing) olarak çevrilen iletişimin yüz yüze değil telefona bakarak gerçekleşmesidir. Gelişmeleri kaçırma korkusu ve sosyotelizm bireyi, ilişkide bulunduğu kişileri olumsuz etkiler. Olumsuz etkiler romantik ilişkide, ilişkideki mutlulukta ortaya çıkabilir. Gelişmeleri kaçırma korkusu ve sosyotelizmin romantik ilişkideki mutlulukla ilişkisi ve sosyotelizmin gelişmeleri kaçırma korkusu ile ilişkide mutluluk arasında aracı rolü olup olmadığı bu çalışmada incelenmiştir. Çalışmada kapsamında 18-70 yaş arasında romantik ilişkisi bulunan 345 kişiye kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmış, Genel Sosyotelist Olma, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu, İlişkide Mutluluk ölçekleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmanın hipotezleri doğrultusunda SPSS programı aracılığı ile korelasyon, aracılık ve fark analizleri yapılmıştır. Bulgulara göre gelişmeleri kaçırma korkusu ile ilişkide mutluluk arasında, sosyotelist olmanın aracı etkisi anlamlıdır. Ayrıca teknoloji temelli araçları doğrumdan itibaren kullanan kişilerde (dijital yerliler) sosyotelist olma, gelişmeleri kaçırma korkusu ve nomofobinin, teknolojik gelişmelerden sonra doğanlara (dijital göçmenler) göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Önemli bir diğer bulgu da kadınlarda gelişmeleri kaçırma korkusunun ve nomofobinin erkeklerden daha yüksek olduğudur. Bu sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancements in communication technology have led to an increase in individuals' use of technological devices, resulting in new issues and concepts. One of these newly introduced concepts is the Fear of Missing Out (FoMO), which refers to the anxiety of missing out on developments on social media. Another concept is“phubbing,”translated into Turkish as“sosyotelizm,”which involves interpersonal communication being conducted through phones rather than face-to-face. FoMO and sosyotelizm have negative impacts on individuals, particularly affecting their relationships and happiness within romantic relationships. This study investigates whether phubbing mediate the relationship between FoMO and happiness in romantic relationships. The study sampled 345 individuals aged 18-70 who were in romantic relationships using convenience sampling. Data were collected using General Phubbing Scale, FoMO Scale, and Relationship Happiness Scale. Correlation, mediation, and difference analyses were conducted using SPSS based on the hypotheses of the study. The findings suggest that there is a significant mediated effect of FoMO on relationship happiness through phubbing. Additionally, it was found that those who have grown up using technology from an early age (digital natives) show higher levels of phubbing, FoMO, and nomophobia compared to those who adapted to technology later in life (digital immigrants). Another significant finding is that women experience higher levels of FoMO and nomophobia than men. These results are discussed in the context of relevant literature.