Kemal Sayar'ın edebî dünyası
Kemal Sayar's literary world
- Tez No: 892332
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KACIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
21. yy, birçok yönden değişim ve gelişimin yaşandığı önemli bir çağdır. Gelenek ve değerlerin ön planda olduğu bir geçmişten modern hayata geçiş, beraberinde birçok kolaylık ve zorluğu getirmiştir. Yaşanılan ve tecrübe edinilen her bir olay veya durum insanı ve toplumu derinden etkilemiştir. Özellikle teknolojik gelişmeler çağa ve insana önemli fırsatlar ve kolaylıklar sunmuş olsa da insanoğlunu bazı çıkmazlara sürüklemiştir. Modernlikle birlikte geleneksel – modern arası sınırlar muğlaklaşmış, insanlar bulundukları çağın sorunlarıyla baş başa kalmışlardır. Toplumun ve bireyin şahit olduğu tüm bu gelişmeler ve yarattığı etkiler göz ardı edilmediği gibi fırsat bulunan her yerde ve zamanda dile getirilmiş ve bu duruma çözüm yolları aranmıştır. Çağı ve insanı etkisi altına alan bu yüzyıla dair araştırmalarını sürdüren ve görüşlerini aktaran önemli isimlerden biri de Kemal Sayar'dır. Daha çok psikiyatr mesleğiyle tanıdığımız ve ekranlarda gördüğümüz Sayar, toplumun ve Türkiye'nin gerçeklerini ele almış ve mesleği itibariyle insana / insan ruhuna fazlasıyla kıymet vermiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, Kemal Sayar'ın mesleki ve çağa yönelik çalışmaları dikkate alınarak edebî yönü öne çıkarılmıştır. Sonuç olarak Sayar'ın ülkemize, günümüze ve insana yönelik değerlendirmeleri ve sorgulamaları yoluyla, edebî hayatı detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is an important era of change and development in many ways. The transition from a past where tradition and values were at the forefront to modern life has brought with it many conveniences and difficulties. Each event or situation experienced and experienced has deeply affected people and society. Especially technological developments have offered important opportunities and conveniences to the age and human beings, but they have also led human beings to some dead ends. With modernity, the boundaries between traditional and modern have become blurred and people have been left alone with the problems of their age. All these developments witnessed by the society and the individual and the effects they created were not ignored, but were expressed wherever and whenever there was an opportunity and solutions to this situation were sought. Kemal Sayar is one of the important names who continues his research and conveys his views on this century, which has influenced the age and human beings. Sayar, whom we mostly know and see on the screens with his profession as a psychiatrist, has dealt with the realities of society and Turkey and has highly valued the human / human spirit in terms of his profession. In this context, in this study, Kemal Sayar's professional and contemporary works were taken into consideration and his literary aspect was emphasized. As a result, Sayar's literary life has been elaborated through his evaluations and inquiries about our country, the present and human beings.