İnsülin kullanan tip 2 diyabet hastalarında,insülin tedavisine bakışın ve insülin tedavisi öz-yönetiminin tedavi yeterliliği ve komplikasyonlar ile ilişkisi
The relationship between patients' perspectives on insulin therapy and insulin therapy self-management with treatment adequacy and complications in type 2 diabetes patients using insulin
- Tez No: 892337
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsülin kullanan tip 2 diyabet hastalarında, insülin tedavisine bakışın ve insülin tedavisi öz-yönetiminin tedavi yeterliliği ve komplikasyonlar ile ilişkisi Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus (DM) hastalarında tedavi başarısı medikal tedavi seçeneklerinin etkili yönetimine olduğu kadar hastanın tedaviye uyumuna, tedaviye bakış açısına ve hastalık hakkındaki bilgi düzeyine de bağımlıdır. Bu sebeple pek çok otorite DM tedavisinde hasta eğitimine dikkat çekmektedir. Hastaların DM tedavilerine bakış açısının ve uyumunun değerlendirilmesini mümkün kılacak araçlara ve bu parametrelerin hastalık açısından öneminin ortaya çıkarılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışma herhangi subkutan insülin rejimi ile takipli tip 2 DM hastalarında; hastaların DM tedavisine bakış açısını ve İnsülin Tedavisi Öz Yönetim Ölçeği (ITOY) ile İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği (ITD)'nin klinik açıdan önemini araştırmayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında kliniğimize başvuran; 18 yaşından büyük, tip 2 DM tanısına sahip, herhangi subkutan insülin rejimi ile takip edilen, nörokognitif ve psikiyatrik hastalığı bulunmayan hastalar ile yürütüldü. Yüzyüze anket yöntemi ile ITOY ve ITD ölçekleri uygulandı. Ek olarak hastaların yaş, cinsiyet, HbA1c değerleri, ek hastalıkları ve son 1 yıl içerisindeki tıbbı özgeçmişleri incelendi. Çalışma 150 katılımcı ile yürütülmüştür. Bulgular: Olguların toplam ITOY skoru ortalama 124,31±18,13(Min-maks:75-156). Olguların toplam ITOY skoru ortalama 124,31±18,13(Min-maks:75-156) olarak saptandı ve Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı 0,840 olarak tespit edildi. Toplam ITD skoru ortalama 50,41±14,25 (Min-Maks: 26-84) olarak saptandı ve Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı 0,779 olarak tespit edildi. ITOY skorları ile yaş arasında pozitif korelasyon saptandı (R=-0,581, p=
Özet (Çeviri)
The relationship between patients' perspectives on insulin therapy and insulin therapy self-management with treatment adequacy and complications in type 2 diabetes patients using insulin. Introduction and Objective: Treatment success in Diabetes Mellitus (DM) patients depends on the effective management of medical treatment options as well as the patient's compliance with the treatment, his perspective on the treatment, and his level of knowledge about the disease. For this reason, many authorities draw attention to patient education in the treatment of DM. There is a need for tools that will enable the evaluation of patients' perspectives and compliance with DM treatments and reveal the importance of these parameters in terms of the disease. This study was conducted in type 2 DM patients with any subcutaneous insulin regimen; It aimed to investigate patients' perspectives on DM treatment and the clinical importance of the Insulin Therapy Self-Management Scale (ITSS) and the Insulin Therapy Evaluation Scale (ITE). Materials and Methods: The study included patients who applied to our clinic between December 2023 and March 2024; It was conducted with patients who were older than 18 years of age, diagnosed with type 2 DM, with any subcutaneous insulin regimen, and did not have neurocognitive or psychiatric diseases. ITSS and ITE questionnaires were applied by face-to-face survey method. In addition, the patients' age, gender, HbA1c values, comorbidities, and medical history within the last year were examined. The study was conducted with 150 participants. Results: The average total ITSS score of the cases was 124.31±18.13 (Min-max: 75- 156). The average total ITE score of the cases was determined as 124.31±18.13 (Min-max: 75-156) and the Cronbach Alpha reliability coefficient was determined as 0.840. The average total ITE score was determined as 50.41±14.25 (Min-Max: 26- 84) and the Cronbach Alpha reliability coefficient was determined as 0.779. A positive correlation was detected between ITSS scores and age (R=-0.581, p=