Birinci basamakta takip edilen Tip 2 diyabet hastalarının takiplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the follow-up of Type 2 diabetes patients monitored in primary care
  1. Tez No: 956527
  2. Yazar: HİKMET KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, birinci basamak sağlık hizmetlerinde izlenen tip 2 diyabet hastalarının takip süreçlerini değerlendirmek ve hastaların sosyodemografik özelliklerinin diyabet takibi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Özellikle hastaların cinsiyet, yaş, meslek, boy, kilo, medeni durum, eğitim ve gelir gibi özelliklerinin diyabet izlemine yansımaları araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 10 Şubat – 28 Mart 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde yürütülen tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya tip 2 diyabet tanılı, 18–65 yaş aralığında toplam 272 hasta (%55,1 kadın; yarıdan fazlası 55 yaş ve üzeri) dahil edilmiştir. Örneklem büyüklüğü, yaklaşık 900 hastalık evren için %95 güven düzeyi ve %5 hata payı ile en az 270 olarak hesaplanmış; gönüllü katılımcılara ulaşılmasıyla 272 hasta üzerinde analiz yapılmıştır. Veriler, katılımcıların sözel ve yazılı onamı alınarak yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket formunda hastaların demografik bilgileri, diyabet süresi, kullandıkları tedavi türü (oral antidiyabetik ve/veya insülin), diyabet eğitimi alıp almadıkları, yaşam tarzı alışkanlıkları (sigara ve alkol kullanımı, fiziksel aktivite düzeyi) ve diyabet izlemiyle ilgili uygulamalar (düzenli diyabetik ayak muayenesi, göz hastalıkları/nefroloji /nöroloji/diyetisyen sevkleri, ek kronik hastalık varlığı vb.) sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the follow-up processes of patients with type 2 diabetes managed in primary care and to examine how patients sociodemographic characteristics affect diabetes monitoring. Specifically, it investigated how factors such as gender, age, occupation, height, weight, marital status, education level, and income level are reflected in the diabetes follow-up process. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted from February 10 to March 28, 2025, at the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital, Family Medicine outpatient clinics. The study included a total of 272 patients aged 18–65 years with a diagnosis of type 2 diabetes (55.1% female; over half were aged ≥55 years). The sample size was calculated as at least 270 for an estimated population of ~900 patients (95% confidence level, 5% margin of error). Ultimately, 272 voluntary participants were enrolled and analyzed. Data were collected via a face-to-face survey after obtaining the participants verbal and written informed consent. The survey form inquired about patients demographic information, duration of diabetes, type of treatment used (oral antidiabetic medications and/or insulin), whether they had received any diabetes education, lifestyle habits (smoking, alcohol use, and physical activity level), and practices related to diabetes follow-up (e.g., regular diabetic foot examinations, referrals to ophthalmology/nephrology/neurology/dietitian, presence of comorbid chronic diseases, etc.). The collected data were analyzed using SPSS version 27.0. Categorical variables were compared with the chi-square test, and a p-value of