Hadde rolesinin farklı kaplama ve yüzey işlemleri ile aşınma direncinin artırılması
Increasing the wear resistance of the rolling roller with different coating and surface treatments
  1. Tez No: 892342
  2. Yazar: KORAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, malzeme yüzeylerine uygulanan yüzey modifikasyon işlemleri, malzemelerin aşınma, korozyon ve yorulma gibi çeşitli özelliklerini iyileştirmek için kullanılır. Farklı prensiplere dayanan yüzey modifikasyon yöntemleri olan plazma nitrürleme ve yüksek hızlı oksijen-yakıt kaplama yöntemlerinin 1060 çeliğinin mekanik ve aşınma özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Plazma nitrürleme ve HVOF WC kaplama işlemlerinden sonra tüm numunelerde (PN 460, PN 535 ve WC kaplamalı) yüzey pürüzlülük değerlerinin arttığı, WC kaplamalı numunenin en yüksek artışı gösterdiği gözlenmiştir. PN 460 ve PN 535 plazma nitrürlenmiş numunelerin yüzey mikrosertlik değerleri, işlem görmemiş numunenin 251 Vickers sertliğinden sırasıyla 377 ve 340 Vickers değerlerine yükselirken, WC kaplanmış numunede 1550 Vickers mikrosertlik değeri elde edildi. Plazma nitrürleme işlemi aşınma özellikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve işlem görmemiş numuneye kıyasla aşınma hacim kaybını azaltır. En düşük hacim kaybı WC kaplama numunesinde elde edilmiş olup, yük arttıkça hacim kaybı da artmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface modification processes applied to material surfaces are used to improve various properties of materials such as wear, corrosion and fatigue. In this study, the effects of plasma nitriding and high velocity oxy-fuel coating methods, which are surface modification methods based on different principles, on the mechanical and wear properties of 1060 steel were investigated. After plasma nitriding and HVOF WC coating treatments, it was observed that the surface roughness values increased in all samples (PN 460, PN 535 and WC coated) and WC coated specimen exhibits highest increase. The surface microhardness values of the PN 460 and PN 535 plasma nitrided samples increased from the untreated sample hardness of 251 Vickers to 377 and 340 Vickers values, respectively, and a microhardness values of 1550 Vickers was obtained in the WC coated specimen. Plasma nitriding treatment has a positive effect on wear properties and reduces wear volume loss compared to the untreated sample. The lowest volume loss was obtained in the WC coating sample, with increasing load volume loss was increased.