Enhancing sustainable behavior via a serious game: The role of biophilic design in real and virtual settings
Ciddi bir oyun yoluyla sürdürülebilir davranışların geliştirilmesi: Gerçek ve sanal ortamlarda biyofilik tasarımın rolü
- Tez No: 892352
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AFACAN, DOÇ. DR. ELİF SÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Geleneksel sürdürülebilir tasarım çabaları, genellikle insan davranışlarını sürdürülebilirliğe yönlendirme konusunda önemli bir etki yaratamamaktadır. Bu boşluk, yapılılı çevrelerde, doğal çevreye duyarlı eylemleri teşvik etmek için yenilikçi yaklaşımlara olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu tezin amacı, doğal unsurları yapılı çevrelere entegre eden bir mimari yaklaşım olan biyofilik tasarımın sürdürülebilir davranışları teşvik etme potansiyelini araştırmaktır. Ayrıca, çalışma, gerçek dünya senaryolarını simüle ederek sürdürülebilir davranışları etkilemek için ciddi oyunların kullanımını yenilikçi bir araç olarak tanıtmaktadır. Ciddi oyunlar, farkındalık ve eylem arasındaki boşluğu doldurarak sürdürülebilirliğe yönelik tutumları yeniden şekillendirmek için benzersiz bir fırsat sunabilir. Araştırma, 162 katılımcıyı içermekte olup, iki gerçek dünya ortamı, bir bilgisayar ortamı ve bir sanal gerçeklik (VR) ortamı olmak üzere dört farklı ortamda gerçekleştirilmiştir. Çalışma, biyofilik ve biyofilik olmayan ortamlardaki davranışları karşılaştırmış ve farklı bağlamlarda ciddi oyunların sürdürülebilir davranışları artırmadaki rolünü incelemiştir. Bulgular, biyofilik tasarımın gerçek ortamlar içinde, biyofilik olmayan ortamlara kıyasla sürdürülebilir davranışları daha olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, biyofilik tasarımın ciddi oyunlara entegre edilmesi, özellikle daldıran bir VR ortamında deneyimlendiğinde, bu davranışları daha da güçlendirmektedir. Çalışma, biyofilik tasarımın ciddi oyunlarla birleştirilmesinin sürdürülebilir davranışları teşvik etmek için güçlü bir strateji olduğunu vurgulamakta, dijital araçların bireyleri doğa ile yeniden bağlayabileceği ve çevreye duyarlı eylemleri teşvik edebileceği yönünde önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional sustainable design efforts often fail to significantly influence human behavior towards sustainability. This gap highlights the need for innovative approaches to encourage environmentally responsible actions in built environments. The aim of this thesis is to explore the potential of biophilic design—an architectural approach that integrates natural elements into built environments—to foster sustainable behaviors. Additionally, the study introduces the use of serious games as a novel tool to simulate real-world scenarios and influence behavior towards sustainability. Serious games can bridge the gap between awareness and action, offering a unique opportunity to reshape attitudes toward sustainability. The research involved 162 participants and was conducted in four distinct environments: two real-world settings, a non-immersive computer environment, and an immersive virtual reality (VR) setting. The study compared behaviors in biophilic and non-biophilic environments, and examined the role of serious games in enhancing sustainable behaviors in these different contexts. Findings reveal that biophilic design in real environments positively influences sustainable behaviors more than non-biophilic environments. Moreover, integrating biophilic design into serious games further enhances these behaviors, especially when experienced in an immersive virtual reality (VR) setting. The study underscores the potential of combining biophilic design with serious games as a powerful strategy to promote sustainable behaviors, offering insights into how digital tools can reconnect individuals with nature and encourage environmentally responsible actions.