Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinin ayrımcılık yasağı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the sexual orientations and gender identities in the context of prohibition of discrimination
  1. Tez No: 892409
  2. Yazar: ZEYNEB GÜZELANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan cinselliği duygusal, fiziksel ve zihinsel bileşenleri içinde barındıran sofistike bir yapıya sahiptir. Farklı duygular, farklı bedenler ve farklı zihinsel kalıplar, farklı cinsel yönelimler ve cinsiyet kimliklerinin tezahürünü beraberinde getirmektedir. Kimi toplumlarda bu farklılıklar anormal olarak nitelendirilmekte farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine sahip olan bireyler dini, ahlaki ya da kültürel gerekçelerle ötekileştirilmekte ve toplumu oluşturan diğer bireylere göre ayrımcı muamelelere maruz kalmaktadır. İnsanlık tarihi kadar eski olan ayrımcı muamelelerin önüne geçilmesi ise ancak tüm insanların sahip olduğu fiziksel, kültürel, ahlaki, sosyal özelliklerinden bağımsız olarak eşit olduklarını varsayan hukuki düzenlemelerle mümkündür. Bu gerçeklik karşısında gerek ulusal gerekse uluslararası hukuki metinlerle kişiler arasında dil, din, ırk, etnik köken, servet, engellilik, sağlık durumu, cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri gibi nedenlerle ayrım gözetilemeyeceği hususu güvence altına alınmıştır. Tüm bu düzenlemelere karşın uygulamada cinsel azınlık olarak ifade edilen farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine sahip bireylerin; yaşam hakkı, vücut bütünlüğü, özel ve aile hayatı, özgürlük ve güvenlik hakkı gibi pek çok alanda muhtelif sorunlarla karşılaştığı bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine sahip bireylerin çeşitli alanlarda karşılaştığı sorunlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenerek bu sorunların çözümü için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human sexuality encompasses emotional, physical, and mental components within a sophisticated structure. Different emotions, bodies, and mental patterns bring about the manifestation of different sexual orientations and gender identities. In some societies, these differences are labeled as abnormal, and individuals with different sexual orientations and gender identities are marginalized for religious, moral, or cultural reasons subjected to discriminatory treatment compared to other members of society. Preventing discriminatory treatment, as old as human history itself, can only be achieved through legal regulations that assume equality among all individuals regardless of their physical, cultural, moral, or social characteristics. In the face of this reality, both national and international legal texts have ensured that discrimination based on factors such as language, religion, race, ethnicity, wealth, disability, health status, sexual orientation, and gender identities cannot be tolerated. Despite all these regulations, it is known that individuals with different sexual orientations and gender identities, expressed as sexual minorities, face various problems in many areas such as the right to life, bodily integrity, private and family life, right to liberty and security. In the scope of this study, the problems encountered by individuals with different sexual orientations and gender identities in various fields have been examined in the light of the jurisprudence of the European Court of Human Rights and the decisions of the Constitutional Court and attempts have been made to propose solutions to these problems