Hastanelerde birim çıktı maliyetlerinin hesaplanması yatak işgal oranına göre yatan hasta servis maliyetlerinin değişimi
  1. Tez No: 89241
  2. Yazar: TURHAN MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Sağlık sisteminin en büyük alt sistemini oluşturan hastaneler, tıp bilimi ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak toplumun sağlık harcamalarının önemli bir bölümünü tüketen sosyo-ekonomik kuruluşlardır. Hastane maliyetlerini, hastanenin büyüklüğü, sunulan hizmet arasındaki farklılıklar, eğitim amaçlı olup olmayışı, kullanılan teknoloji, ortalama yatış süresi vb. birçok şeyin etkilediğini, hastanenin esas amacının sağlık hizmetlerini kalite düzeyini düşürmeden en düşük maliyetle ve maksimum nicelikte üretmek olduğunu göz önüne alarak; hastane yöneticisini,“ bu amacı gerçekleştirmek üzere hastane kaynaklarını optimum düzeyde kullanılmasını planlayan ve hizmetler için gerekli girdileri kontrol altında bulunduran kişidir ”şeklinde tanımlayabiliriz. Hastane yöneticileri karar alma ve kontrol fonksiyonlarını yerine getirebilmek için yeterli fınansal bilgi kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Finansal ihtiyaçlarını tespit edebilmek için de maliyetlerin mahiyetini, çeşitlerini, özelliklerini kavramaları gerekir. Bunun için de muhasebeyle ilgili bilgiler amaca uygun biçimde toplanıp, sınıflandırılıp, değerlendirilmelidir. Yöneticiler bu kaynaklardan elde ettikleri bilgiler doğrultusunda sağlık hizmetlerine yatırılacak kaynaklar ile elde edilecek faydalar arasında denge kurmak ve geleceğe ilişkin planlar yapmak amacıyla maliyet-fayda analizi yaparlar. Türkiye1 de yataklı tedavi kurumlarının toplum gereksinimlerini yeterince karşılayamadığı söylenebilir. Bu yetersizlik sosyal, politik, ekonomik, pek çok nedene bağlanabileceği gibi, hastanenin modern işletmecilik anlayışından uzak bir biçimde yönetilmesinden de ileri gelmektedir. Gerek sunduktan hizmet alanının genişliği, gerekse artan toplum ihtiyaçlarına paralel olarak harcamaların artması,hastanelerde kaynak sorununu gündeme getirmiş bu da finansal yönetimin önemini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The hospitals which form the largest subsystem of the health system of the country are consume an important shore of the health expenses of the society depending on the developments of medical sources and technology. Before giving a clear definition of a hospital manager, one has to identify the main responsibilities of hospital administration. The basic responsibility of hospital administration is to produce health services,having maximum outputs with minimum inputs without sacrificing service qualities. The hospital administration has to be aware of various factors which affect the productivity of the hospitals and the qualities of the health service such as hospital costs, size, differences between services supplied, educational content of services,technology used and average hospitality etc in order to achieve its main objectives. Hospital administrators need sufficient financial information sources in order to make decisions and control every activities in the institution. The administrators should comprehend the nature, kinds and characteristics of costs to determine their financial needs. For this purpose information related to accounting has to be collected, classified and evaluated towards their objectives. The administrators carry out cost benefit analysis in order to obtain a balance between the sources which will be invested to health services and the benefit which will be received and to plan their future activities by the help of the information collected. We can say that the in-painted institutions are not succesfiil to satisfy the needs of the society sufficiently. This in adequancy are beeing originate from social, politicof, economic and other causes,as well as the lack of modern hospital management understanding. The problem of financial source has been affected by two factors: 1- The largerange of services supplied, 2- The increased expenses due to expanding societal needs. These factors have increased the importance of financial administration.