Ali Günvar şiirinde tasavvufi unsurlar
Sufi elements in Ali Günvar's poems
- Tez No: 892436
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Ali Günvar'ın şiirlerinde öne çıkan tasavvufi unsurları konu edinmektedir. Çalışmanın amacı Günvar'ın şiirlerinde yer alan tasavvufi unsurları belirleyerek şiirlerini incelemektir. Türk şiirinde 1980 kuşağı içerisinde yer alan Günvar, Yunus Emre, Nâbî, Bâkî, Niyâzî-i Mısrî, Şeyh Galip ve Mevlânâ'dan ilham almıştır. Şiirlerini geleneğin birikiminden faydalanarak yenilikçi bir üslup ile meydana getiren Günvar'ın sanat anlayışı hayatı ile ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Daha sonra şairin Türk edebiyatı alanındaki eserleri tanıtılmıştır. İkinci kısımda tasavvufun tanımı yapılmış, menşei ve Türk edebiyatındaki yeri açıklanmıştır. Çalışmanın esasını oluşturan üçüncü kısımda ise şairin şiirlerindeki tasavvufi unsurlar belirlenmiştir. Günvar'ın şiirlerinde aşk, gönül, ruh, ölüm, nur kavramlarına sık sık yer verildiği tespit edilmiş ve bu kavramların geçtiği şiirler tasavvufi bağlamda incelenmiştir. Bununla birlikte Günvar'ın şiirlerinde yer alan divan edebiyatı mazmunlarından meyhane, kadeh, mey, muğbeçe; gül, lale, karanfil ve diğer çiçekler tasavvufi açıdan değerlendirilmiştir. Neticede Günvar'ın, şiirlerinde tasavvufi unsurları öne çıkardığı ve bunlara derin manalar yüklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study approaches the Sufi elements that come to the fore in Ali Günvar's poems. The aim of the study is to examine Günvar's poems by determining the mystical elements in his poems. Günvar, who is among the 1980 generation in Turkish poetry, was inspired by Yunus Emre, Nâbî, Bâkî, Niyâzî-i Mısrî, Şeyh Galip and Mevlânâ. Günvar's understanding of art which creates his poems in an innovative style by benefiting from the accumulation of tradition, was explained by relating it to his life. Then, the poet's works in the field of Turkish literature were introduced. In the second part, Sufism was defined, its origin and place in Turkish literature were explained. In the third part, which constitutes the basis of the study, the Sufi elements in Günvar's poems were examined. It has been determined that concepts of love, heart, soul, death, light are frequently mentioned in Günvar's poems and the poems in which these concepts are used have been examined in a mystical context. In addition, among the themes of divan literature in Günvar's poems,“meyhane”,“kadeh”,“mey”,“muğbeçe”;“gül”,“lale”,“karanfil”, and other flowers were evaluated from a Sufi perspective. As a result, it has been found that Günvar highlights Sufi elements in his poems and attributes deep meanings to them.