Ortaöğretim tarih dersi öğretim programı ve tarih ders kitaplarının milli kimlik açısından incelenmesi
The examination of the secondary education history teaching program and history lesson books in terms of national identity
- Tez No: 892435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Millî kimlik bir milletin kendine özgü düşünüş ve yaşayış biçimi, dil, töre ve gelenekleri, toplumsal değer yargıları ve kuralları ile oluşan özellikler bütünü, millî hüviyettir. Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı ve Tarih Ders Kitaplarındaki millî kimlik ögelerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı ve Ortaöğretim Tarih Ders Kitapları oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kazanım İnceleme Formu”ve“Metin ve Görsel İnceleme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımlarda yer alan millî kimlik unsurları“Kazanım İnceleme Formu”ile, Ortaöğretim 9, 10 ve 11. Sınıf Millî Eğitim Bakanlığı Yayınları Tarih Ders Kitapları'nda yer alan metinlerde ve metinlerde yer verilen görsellerde yer alan millî kimlik unsurları“Metin ve Görsel İnceleme Formu”ile toplanmıştır. Sonuç olarak Tarih Dersi Öğretim Programı ve 9,10, 11. Tarih Ders Kitapları metinleri ve görsellerinde milli kimlik unsurlarının homojen olarak dağılmadığı, devlet yapısı, kültür ve din milli kimlik ögelerinin yüksek düzeyde; coğrafya, tarih, ülkü birliği ve dil milli kimlik ögelerinin orta düzeyde; örf ve âdet milli kimlik ögesinin düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Buna göre Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı ve Ortaöğretim 9,10,11. Sınıf Tarih Ders Kitaplarında coğrafya, tarih, ülkü birliği ve dil, örf ve âdet milli kimlik ögelerine daha çok yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
National identity is the national identity, the set of features formed by a nation's unique way of thinking and living, language, customs and traditions, social value judgments and rules. The aim of this research is to reveal the elements of national identity in the Secondary Education History Curriculum and History Textbooks. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of Secondary Education History Curriculum and Secondary Education History Textbooks. The data in the study were obtained by using the“Outcome Review Form”and“Text and Visual Review Form”prepared by the researcher. The national identity elements in the learning outcomes in the Secondary Education History Curriculum were collected with the“Learning Outcome Analysis Form”and the national identity elements in the texts and visuals in the texts in the 9th, 10th and 11th Grade Secondary Education Ministry of National Education Publications History Textbooks were collected with the“Text Analysis Form”and“Visual Analysis Form”As a result, in the texts and visuals of the 9th, 10th and 11th History Textbooks and Secondary Education History Course Curriculum national identity elements are not distributed homogeneously, and state structure, culture and religion national identity elements are at a high level; geography, history, ideal unity and language national identity elements are at the intermediate level; It has been determined that the national identity element of customs and traditions is at a low level. Accordingly, Secondary Education History Course Curriculum and Secondary Education 9,10,11. Geography, history, unity of ideals, language, customs and traditions, and national identity elements should be included more in Grade History Coursebooks.