Kadınlarda cinsel işlev, üriner inkontinans, depresyon, anksiyete ve stres ilişkisi
Relationship between sexual function, urinary incontinence, depression, anxiety and stress among women
- Tez No: 892438
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kadınlarda cinsel işlev, üriner inkontinans, depresyon, anksiyete ve stres ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışmanın örneklemine Türkiye'nin kuzeyinde bir eğitim araştırma hastanesinin polikliniklerine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerine uyan 383 kadın alınmıştır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Anketi-Kısa Formu (ICIQ-SF), Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASÖ-21) ile 20 Şubat 2023 – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında yüz yüze yöntemle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normal dağılıma uygunluğu için Skewness ve Kurtosis katsayıları, t testi, One Way ANOVA testi, Pearson korelasyon ve multiple regresyon analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 35.13±6.84 saptanmıştır. Kadınların KCİÖ puan ortalaması 25.29±6.47 olduğu, %48.8'inde cinsel işlev sorunu (KCİÖ 26.55≥) olduğu bulunmuştur. KCİÖ alt boyut puan ortalamaları; istek 3.55±0.99, uyarılma 4.07±1.22, kayganlaşma 4.27±1.32, orgazm 4.02±1.28, doyum 4.38±1.23, ağrı 4.97±1.38 saptanmıştır. ICIQ-SF ölçek puan ortalamasının 2.66±3.74 olduğu belirlenmiştir. Kadınların %38.6'sında idrar kaçırma sorunu olduğu bulunmuştur. Kadınların DASÖ puan ortalamaları; depresyon alt boyutu için 3.96±3.04, anksiyete alt boyutu için 2.85±2.66, stres alt boyutu için 5.82±2.93 bulunmuştur. DASÖ kesme noktalarına göre; kadınların %38.6'sının depresyon, %35'inin anksiyete, %22.2'sinin stres yaşadığı bulunmuştur. Kadınların KCİÖ ile ICIQ-SF(r=-.559), DASÖ Depresyon (r=-.428), DASÖ Anksiyete (r=-.317), DASÖ Stres arasında negatif yönde“orta”düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu (r=-.370) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between sexual function, urinary incontinence, depression, anxiety and stress in women. Materials and Methods: The sample of this descriptive and correlational study included 383 women who applied to the outpatient clinics of a training and research hospital in northern Turkey, agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. The research data were collected with personal information form, Female Sexual Function Inventory (FSFI), International Incontinence Questionnaire Short Form (ICIQ-SF), Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21) by face-to-face method between 20 February 2023 and 1 September 2023. Descriptive statistical methods, Skewness and Kurtosis coefficients, t test, One Way ANOVA test, Pearson correlation and multiple regression analysis test were used to analyze the data. Results: The mean age of the women who participated in the study was 35.13±6.84 years. The mean FSFI score of the women was 25.29±6.47 and 48.8% had sexual function problems (FSFI ≥ 26.55).The mean FSFI subscale scores were as follows: desire 3.55±0.99, arousal 4.07±1.22, lubrication 4.27±1.32, orgasm 4.02±1.28, satisfaction 4.38±1.23, and pain 4.97±1.38. The mean ICIQ-SF scale score was 2.66±3.74. It was found that 38.6% of the women had urinary incontinence. The mean DASS scores of the women were found to be 3.96±3.04 for depression subscale, 2.85±2.66 for anxiety subscale and 5.82±2.93 for stress subscale. According to the cut-off points of the DASS, it was found that 38.6% of women experienced depression, 35% experienced anxiety, and 22.2% experienced stress. It was determined that there were“moderate”statistically significant negative correlations between the FSFI and ICIQ-SF (r=-.559), DASS Depression (r=-.428), DASS Anxiety (r=-.317), and DASS Stress (r=-.370).