Lumbal disk hernisi olan kadınlarda bel ağrısının pelvik taban kas kuvveti,üriner inkontinas, konstipasyon ve cinsel disfonksiyon ile ilişkisi
The relationship between back pain and pelvic floor muscle strength, urinary incontinas, constipation and sexual dysfunction in women with lumbal disc hernia
  1. Tez No: 862998
  2. Yazar: SELVER SEVAL ERGÜCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, bel ağrısının lumbal disk hernisi olan kadınlarda pelvik taban kas kuvveti, üriner inkontinas, konstipasyon ve cinsel disfonksiyon ile ilişkisinin incelenmesidir. 18-55 yaş arası lumbal disk hernisi olan 60 kadın katılımcının bel ağrısı Oswestry Bel Ağrı Engellilik Anketi, pelvik taban kas kuvveti, Yüzeyel EMG-Biofeedback cihazı(Aymed LOCUM Wireless Urodynamic System v.0.2.65, Türkiye) üriner inkontinas durumu, King Sağlık Anketi (KSA) , konstipasyon durumu Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ) , cinsel disfonksiyon durumu Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kadın kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre bel ağrısı olan kadınlarda bel ağrısının pelvik taban tonik aktivite değeri ile negatif yönde ve orta (r=-0,365) derecede, bel ağrısının pelvik taban fazik aktivite değeri ile negatif yönde ve orta (r=-0,371) derecede, bel ağrısının pelvik taban endurans değeri ile negatif yönde ve orta (r=-0,42) derecede, bel ağrısının pelvik taban '' work average'' değeri ile negatif yönde ve orta (r=-0,364) derecede, bel ağrısının pelvik taban ''peak'' değeri ile negatif yönde ve orta (r=-0,35) derecede ilişkili olduğu tespit edilmiştir . Bel ağrısı ile üriner inkontinas arasında pozitif yönde ve orta (r=0,512) derecede ilişki, bel ağrısı ile konstipasyon arasında pozitif yönde ve zayıf (r=0,278) derecede ilişki, bel ağrısı ile cinsel disfonksiyon arasında ise negatif yönde ve orta (r=-0,326) derecede ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda bel ağrısı ile pelvik taban kas kuvveti, üriner inkontinas, konstipasyon ve cinsel disfonksiyon arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Sonuç; bel ağrısı ve kadın sağlığı alanında çalışan fizyoterapistlerin bel ağrılı kadınlarda etkili bir tedavi programı belirlemeden önce konstipasyon, üriner inkontinas, pelvik taban kas kuvveti ve cinsel disfonksiyonu değerlendirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between low back pain and pelvic floor muscle strength, urinary incontinence, constipation and sexual dysfunction in women with lumbar disc herniation.Low back pain of 60 female participants between the ages of 18-55 with lumbar disc herniation, Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, pelvic floor muscle strength, Surface EMG-Biofeedback device (Aymed LOCUM Wireless Urodynamic System v.0.2.65, Turkey), urinary incontinence status, King Health. Questionnaire (KSA), constipation status was evaluated using the Constipation Severity Scale (CSS), sexual dysfunction status was evaluated using the Sexual Quality of Life Scale-Female. IBM SPSS Statistics 23 package program was used to analyze the data. According to the findings of the study, in women with low back pain, the pelvic floor tonic activity value of low back pain was negatively and moderately (r = -0.365), the pelvic floor phasic activity value of low back pain was negatively and moderately (r = -0.371), and the low back pain was negatively affected by the pelvic floor activity value (r = -0.371). With the base endurance value in a negative direction and at a moderate (r=-0.42) degree, with the pelvic floor ''work average'' value in a negative direction and at a moderate (r=-0.364) degree, with the pelvic floor ''work average'' value in a negative direction and at a moderate (r=-0.364) degree. It was found to be negatively and moderately (r=-0.35) related to the ' value. There is a positive and moderate (r=0.512) relationship between low back pain and urinary incontinence, a positive and weak relationship (r=0.278) between low back pain and constipation, a negative and moderate (r=-0.326) relationship was found between low back pain and sexual dysfunction. As a result of the study, there is a significant relationship between low back pain and pelvic floor muscle strength, urinary incontinence, constipation and sexual dysfunction. Conclusion;It is recommended that physiotherapists working in the field of low back pain and women's health evaluate constipation, urinary incontinence, pelvic floor muscle strength and sexual dysfunction before determining an effective treatment program for women with low back pain.