土耳其加入上海合作组织前景分析
Analysis of turkey's accession to the Shanghai cooperation organization
  1. Tez No: 892448
  2. Yazar: EMRAH YILDIRIMÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LIU FENG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Çince
  9. Üniversite: Nankai University Tianjin Municipality
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez temel olarak Türkiye'nin Şanghay İş birliği Örgütüne girme ihtimalini ve Şanghay İş birliği Örgütüne girmesi durumunda ortaya çıkacak avantajları ve dezavantajları ele almaktadır. Kuruluşundan 2000'li yıllara kadar, Türkiye Cumhuriyeti Batı Ülkeleri ile dostça ilişkiler kurmuştur. Özellikle, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler pürüzlü olduğu için, Türkiye Doğu Ülkeleri ile iyi ilişkiler kuramamıştır. Fakat 2000'li yıllardan bu yana Türkiye geleneksel Avrupa-Amerikan diplomatik politikasında temel değişikliklere gitmektedir. Türkiye'nin bu yeni dış politikası“Çok yönlü Diplomasi”olarak adlandırılmaktadır. Bu yeni politika kapsamında, Türkiye“Komşu Ülkelerle Sıfır Sorun”politikasını da benimsemektedir. Buna istinaden, ilk olarak Türkiye'nin komşu ülkelerle ilişkileri hızlı bir şekilde gelişmeye başladı, özellikle de Türkiye'nin, Rusya ve İran'la olan ilişkileri çok hızlı bir gelişme kaydetti. Türkiye'nin bu yeni politikası ayrıca Türkiye'nin Rusya ve Çin ile olan politik ve ekonomik ilişkilerine ivme kazandırdı. 2005'ten bu yana, Türkiye Şanghay İş birliği Örgütüne girme konusuna büyük bir ilgi göstermektedir. Bu konu Türkiye Cumhuebaşkanı Erdoğan tarafından birkaç kez dile getirilmiştir. Her ne kadar Türkiye'nin Şanghay İş birliği Örgütüne gözlemci olma sıfatıyla yaptığı başvurusu ilk olarak kabul edilmese de, 23 Mart 2011 yılında Şanghay İşbirliği Örgütüne Diyalog Ortağı statüsüyle yaptığı başvurusu, 7 Haziran 2012 de kabul edilmiştir. Türkiye'nin bir NATO üyesi olması ve hali hazırda Avrupa Birliği ile üyelik müzakeresi sürecinde olması nedeniyle, Türkiye'nin Şanghay İş birliği Örgütü üyeliği hem Batı Dünyasını (Türkiye'yi kaybetme korkusu sebebiyle) hem de Şanghay İş birliği Örgütünü endişelendirmektedir. Türkiye'nin Şanghay İş birliği Örgütü'ne girmesi 'Yeni İpek Yolu'nun inşası açısından önem arz etmesinin yanında, Türkiye'nin Batı ve Doğu arasındaki yegâne coğrafik konumu, Batı ve Doğu arasında mevcut potansiyel politik, ekonomik, barış ve işbirliği köprüsü olması ve Türkiye'nin Orta Asya ile var olan kan bağı gibi durumlarda Türkiye'nin önemli bir ortak olmasının göstergesidir. Fakat Türkiye'nin NATO üyesi olması ve AB ve Birleşik Devletlerle ilişkileri Şanghay İş birliği Örgütü'nün genişleme konusunda isteksiz oluşu gibi bazı arzu edilmeyen durumlar söz konusu olmaktadır. Ancak Türkiye'nin amacı mevcut NATO üyeliğini ve AB ilişkilerini sürdürmek, bununla beraber Şanghay İş birliği Örgütü üyesi olabilmek ve Batı ile Doğu arasında politik, ekonomik, barış ve stratejik iş birliğin merkezi haline gelmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly studies the possibility of Turkey's accession to the Shanghai Cooperation Organization and the advantages and disadvantageous of Turkey`s accession to the Shanghai Cooperation Organization. Since the establishment of The Republic of Turkey in the 2000s, Turkey has established friendly relations with Western Countries. Especially, because the relations between Turkey and Russia were not smooth, so Turkey did not have good relations with Eastern Countries. But since 2000, Turkey has been undertaking basic changes in its traditional European-American diplomatic policy. Turkey's new foreign policy is called“Multilateral Diplomacy”. In the framework of this new policy, Turkey also put forward the“Zero Problems with the Neighbor Countries”policy. Firstly, the relations between Turkey and its neighbors developed very fast, especially the relations between Turkey, Russia, and Iran. Turkey`s new foreign policy has also promoted the political and economic relations between Turkey, Russia, and China. Since 2005, Turkey has had a big interest in the context of Turkey's accession to the Shanghai Cooperation Organization. This was mentioned several times by Turkey`s President Erdogan. While Turkey`s first application for the Shanghai Cooperation Organization as an observer country was not accepted, Turkey's on 23rd of March 2011 application for the Shanghai Cooperation Organization's Dialogue Partner status was accepted on 7th of June 2012. Because Turkey is a member of NATO and is currently in the process of negotiations for European Union membership, Turkey`s Shanghai Cooperation Organization membership both concerns the Western World (because of losing Turkey) and the Shanghai Cooperation Organization. Although Turkey's accession to the Shanghai Cooperation Organization in the aspect of building the“New Silk Road”, Turkey's unique geographical position between East and West, Turkey`s present potential of being a political, economic, peace, and cooperation bridge between West and East, Turkey`s existing blood relations with Central Asia, etc. has many favorable aspects. But also, there are some unfavorable aspects such as Turkey`s present NATO membership, and ongoing EU. negotiations, the relationship between Turkey and the United States, and the Shanghai Cooperation Organization not willing to expand. But Turkey's goal is to maintain the current status of Turkey's NATO membership and relations with the EU; at the same time, both become a member of the Shanghai Cooperation Organization and the center of the political, economic, peace, and strategic cooperation between East and West.