Tiroidin hipoaktif nodüllerinin preoperatif değerlendirilmesinde ince iğne aspirasyon biyopsisinin yeri
  1. Tez No: 892451
  2. Yazar: ATAKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ARSLAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sık karşılaşılan bir tiroit patolojisi olan tiroid nodülllerine yaklaşım ile ilgili olarak çalışma planlanmıştır.bu çalışmada tüm tiroid hipoaktif nodüllerine İİAB uygulayarak preoperatif tanı koymaya çalışıldı. Mart 1999 – Haziran 2001 tarihleri arasında 100 hastaya İİAB uygulanıp ameliyat sonrasında çıkan patolojilerle karşılaştırıldı. Yanlış negatiflik oranı %4 , yanlış pozitiflik oranı %15 , sensitivite %73 , spesivite %81 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çeşitli literatürdeki sayılarla uyumludur. Solid , soliter ve hipoaktif nodüllerdeki kanser oranı %24 olarak bulunmuştur. Kistik nodüllerde kanser oranı %16 olarak bulunmuştur. Bu oranlarda çeşitli literatürdeki rakamlarla uyumluıdur. Cerrahi planlama ve hasta seçiminde İİAB yanında yaş,cinsiyet, fizik muayne bulguları , hikayesi de muhakkak göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
A study was planned regarding the approach to thyroid nodules, which is a common thyroid pathology. In this study, an attempt was made to make a preoperative diagnosis by applying FNAB to all thyroid hypoactive nodules. FNAB was performed on 100 patients between March 1999 and June 2001 and compared with the postoperative pathologies. The false negative rate was found to be 4%, the false positive rate was 15%, the sensitivity was 73%, and the specificity was 81%. These results are consistent with figures in various literature. The cancer rate in solid, solitary and hypoactive nodules was found to be 24%. The cancer rate in cystic nodules was found to be 16%. These rates are consistent with figures in various literature. In surgical planning and patient selection, in addition to FNAB, age, gender, physical examination findings and history should also be taken into consideration.