Employee Retention in New Ventures: Employee Perspective
Yeni girişimlerde çalışanları elde tutma: Çalışan perspektifi
- Tez No: 892481
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET URAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışan değişimi, yeni kurulan girişimlerin sürdürülebilir büyümesini engelleyen kritik bir zorluktur. Ülkedeki bir start-up merkezi statüsüne rağmen Hindistan'ın Bengaluru kentindeki start-up girişimlerinin karşılaştığı çalışanları elde tutma sorununa katkıda bulunan spesifik faktörler hakkında sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma, dinamik start-up ekosistemindeki çalışanların işten ayrılma niyetlerini etkileyen çeşitli faktörleri incelemiştir. Kalitatif ve kantitatif verilere dayalı karma metod kullanılmıştır. Kantitatif araştırma ile, 50 çalışanı kapsayan bir anket yapılmıştır. Niteliksel içgörüler için ise Bengaluru merkezli çeşitli start-up'larda çalışan beş çalışanla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, iş-yaşam dengesinin, liderlik desteğinin ve kariyer geliştirme fırsatlarının, çalışanların işten ayrılma niyetinin temel belirleyicileri olduğunu ve bunun da yeni kurulan şirketlerde kalma oranını (çalışan elde tutma oranını) etkilediğini ortaya çıkarmıştır. İş arkadaşı desteğinin olumlu bir çalışma ortamını teşvik ettiği ve elde tutmaya katkıda bulunabileceği bulunmuş, ancak bu iki değişken arasında arasında güçlü bir korelasyon tespit edilememiştir. Çalışanlar arasında girişimcilik istekliliğinin yaygın olduğu ancak bu durumun cironun ana itici gücü olarak tanımlanmadığı saptanmıştır. Start-up'ların sunduğu kariyer geliştirme fırsatlarına erişim fırsatları çalışanlar tarafından takdirle karşılanmaktadır. Niteliksel bulgular, iş güvenliği kaygılarını, üst yönetimin desteğinin eksikliğini ve alt düzey çalışanlarla etkileşim eksikliğinin ana kaygılar olduğunu göstermiştir. Bunlara ek olarak, çalışanlar, geri bildirimi, gelişmiş iletişimi ve şeffaf hiyerarşik sistemi önemli görmektedir. Bu bulgulara dayanarak çalışma, Bengaluru'daki start-up'ların iş-yaşam dengesine öncelik vermesini, daha güçlü liderlik desteği sağlamasını, daha iyi kariyer geliştirme yolları sunmasını, destekleyici ve işbirlikçi bir çalışma ortamı geliştirmesini önermektedir. Bu sayede, çalışanın duygusal, psikolojik ve profesyonel refahı sağlanabilir ve çalışanların elde tutulması sağlanabilir. Bengaluru start-up'ları, bu faktörleri ele alarak, sonuçta firmalarının başarısına katkıda bulunacak yetenekli ve sadık iş gücünü ellerinde tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
Employee turnover is a critical challenge hindering the sustained growth of the start-up ventures. There exists a limited research on the specific factor contributing to the employee retention challenge faced by the start-up ventures in Bengaluru, India, despite its status as a start-up hub in the country. The present research investigated the various factors that have an influence on turnover intentions of an employee in the dynamic start-up ecosystem. A dual research plan was used, employing the qualitative and quantitative data collection. For latter approach, survey was conducted encompassing 50 employees. For qualitative insights, semi structured interviews with five employees working in various Bengaluru based start-ups were conducted. Data analysis revealed that work-life balance, leadership support and career development opportunities were key predictors of employee turnover intentions, which in-turn affected retention in the start-ups. Co-worker support was found to foster a positive work environment and it might contribute to retention. However no strong correlation was found between the two. Entrepreneurial aspirations were prevalent among the employees but they were not identified as major drivers for turnover. The access to career development opportunities within the start-ups was appreciated by the employees. The qualitative findings highlighted job security anxieties, lack of support from top management and lack of interaction with low level employees as major concerns. The employees also underlined the importance of feedback, improved communication and transparent hierarchical system. Based on these findings, the study recommends that start-ups in Bengaluru prioritize work-life balance, provide stronger leadership support, offer better career development pathways, cultivate supportive and collaborative work environment. This will ensure emotional, psychological and professional well-being of an employee that would in turn have a positive impact on retention. By addressing these factors, Bengaluru start-ups can retain talented and loyal workforce that would ultimately contribute to the success of their organization.