İşletmelerde rekabet stratejisi geliştirme ve Türk tekstil sanayiinde karşılaşılan strateji geliştirme sorunlarının tespit ve çözümüne ilişkin bir araştırma
Competitive strategy formulation in firms and a research regarding diagnosing strategy formulation problems in Turkish textile industry and recommendations
- Tez No: 89249
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
XI ÖZET Bu çalışmada işletmelerde rekabet stratejisi geliştirme süreci incelenmiştir. Çalışma teorik ve uygulama olmak üzere başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında rekabetçi stratejik yönetimin temel kavramları ve tanımları, rekabet üstünlüğünün kaynakları, rekabet stratejisi geliştirme süreci ve işletmelerin seçebilecekleri genel rekabet stratejileri açıklanmıştır. Rekabet stratejisinin amacı rekabet üstünlüğü elde etmektir. Rekabet üstünlüğü sanayi yapısı ve rekabetçi pozisyondan kaynaklanabileceği gibi, işletme kaynak ve yeteneklerinden de kaynaklanabilir. Dolayısıyla, rekabet stratejisi geliştirme sürecinde yapılacak analizler başlıca üç grup altında toplanabilir. Bunlar dış çevre analizi, iç çevre analizi ve stratejik uyum analizidir. Analizlerin amacı, dış çevredeki fırsat ve tehditlerle işletmenin güçlü ve zayıflarını belirlemek ve bunları işletmeye rekabet üstünlüğü sağlayacak şekilde uyumlaştırmaktır. İşletmelerin seçebilecekleri üç genel rekabet stratejisi vardır. Bunlar düşük maliyet liderliği, ürün farklılaştırma ve odaklaşma stratejileridir. Bu stratejiler rekabet üstünlüğü elde etmenin alternatif yollarıdır ve işletmelerin bu stratejiler arasından bir seçim yapması gerekir. Aksi taktirde ortada kalma durumuyla karşılaşırlar. Genellikle, bu durumla karşılaşan bir işletme rekabet üstünlüğüne sahip değildir. Çalışmanın uygulama kısmında Türk tekstil sanayii'nde faaliyet gösteren büyük imalat işletmelerinin rekabet stratejisi geliştirme süreçlerine ilişkin bazı önemli özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmada posta yoluyla anket yöntemi kullanılmış ve bulgulara hipotez testi yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir: Yöneticilerin strateji düşüncelerinin kalitesi iyidir. Türk tekstil sanayii dinamik bir sanayidir. İşletmeler stratejilerini birden fazla modeli uygulayarak geliştirmektedirler. Bunlar komuta, sembolik, etkileşimci ve üretken modellerdir. Ayrıca, işletmeler stratejilerini tasarlanmış ve üstü kapalı bir tarzda geliştirmektedirler. TC yükseköğretim ksrui*
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT tn this study, competitive strategy formulation process of firms has been examined. The study consists of mainly two parts as theory and application. In the theoretical part of the study, basic concepts and definitions of competitive strategic management, sources of competitive advantage, competitive strategy formulation process, and competitive strategies that firms can choose have been explained. The aim of a competitive strategy is to gain a competitive advantage. Competitive advantage can come from both industry structure and competitive position and firm resources and capabilities. Thus, in the process of formulatin competitive strategy, analysis to be done can be grouped into three broad categories as external environment, business, and strategic match analysis. The purpose of analysis is to diagnose opportunities and threats (OT) in external environment and strengths and weaknesses (SW) of a firm, then to match SW and OT so that the firm can gain a competitive advantage. There are three generic competitive strategies that firms can choose. These are overall cost leadership, product differentation, and focus strategies. Each generic strategy is a different way of gainin a competitive advantage, so a firm shoud make a choice among them. Otherwise, the firm will become“stuck in the middle”. Usually, such a firm has no competitive advantage. In the application part of the study, some important characteristics of competitive strategy formulation process of big scale manufacturing firms running in Turkish textile industry have been diagnosed. In the research, a mail survey questionnaire was used and findings have been reached through hypothesis testings. The main findings of this research can be summarized as follows: Quality of strategic thinking of the managers is good. Turkish textile industry is a dynamic industry. The firms use multiple strategy formulation mode consisting of command, seymbolic, transactive, and generative modes. Furthermore, the firms use deliberate and implicit strategy formulation styles.