Göçmenlerin ebeveynlik ve bakım verme deneyimleri: Koruyucu ve risk faktörlerinin nitel yöntem ile araştırılması
Parenting and caregiving experiences of immigrants: Investigating protective and risk factors with qualitative method
- Tez No: 892502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ebeveynler çocuklarının sosyal ve psikolojik uyumları açısından önem taşımaktadır. Genel olarak ebeveynlerin çocukları için en iyisini yapma motivasyonları ve onlarla olumlu bağlar kurma kapasiteleri mevcuttur. Ancak bazı bağlamlar bu durumu olumlu yönde etkilerken bazı etmenler ise olumsuz etkileyip istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Bireylerin ve ailelerin uyumunu zorlaştıran risk etmenlerinin fazla olduğu göç bağlamında ebeveyn ve çocuk araştırmaları ayrıca önemlidir. Bu doğrultuda bu araştırma Ankara'da yaşayan göçmenlerin ebeveynlik ve bakım veren rollerini, ebeveynlik veya bakım verme sürecini zorlaştıran risk faktörlerini ve kolaylaştıran koruyucu faktörleri nitel çalışma yöntemi ile anlamayı amaçlamaktadır. Nitel çalışmanın gereği olarak amaç kapsamında ve literatür bağlamında yarı yapılandırılmış sorular hazırlanmıştır. Araştırma Ankara'da yer alan bir göçmen Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 9'u Irak'tan 27'si Suriye'den olmak üzere 36 ebeveyn veya bakım veren katılmıştır. Bulgular ışığında ''Ebeveynlik ve Bakım Verme Rolleri ve Tanımları'', ''Çocuklara Öğretme ve Davranışsal Sorunlarıyla Baş Etme Uygulamaları'', ''Ebeveynlikle Alakalı Deneyimlenen Risk Etmenleri'', ''Baş Etme Yolları ve Ebeveynliği Kolaylaştıran Koruyucu Etmenler'' ve ''Ebeveynliği Şekillendiren Motivasyon Kaynakları'' olmak üzere 5 ana tema kapsam ön plana çıkmıştır. Göçmenlerin yaşadıkları ekonomik, sosyal, psikolojik sıkıntıların ebeveynliklerini etkiledikleri, bireysel, ailesel ve toplumsal düzeyde bunlara karşı baş etmeye çalıştıkları görülmüştür. Bulgular ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda tartışılmış ve göçmenlerin ihtiyaçlarına göre psikolojik, ailevi ve toplumsal düzeyde müdahale önerilerinde bulunulmuştur. Buna göre, bireysel terapilerin yanında aile terapilerine önem verilmesi ve kültüre duyarlı müdahalelerin geliştirilmesi örnekler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Parents are important for social and psychological adaptation of their children. Generally, parents have the motivation to do what is best for their children and the capacity to form positive bonds with them. While some contexts can positively affect this situation, some factors may negatively affect and cause undesirable consequences. In the context of migration, where there are many risk factors that make it difficult for individuals and families to adapt, parent and child studies are important. In this direction, this study aims to understand parenting and caregiving roles of immigrants, risk factors that complicate parenting or caregiving and protective factors that facilitate it with qualitative method. As a requirement of qualitative study, within the scope of the purpose and in the context of the literature semi-structured questions were prepared. The research was conducted in Health Immigrant Center located in Ankara. 36 parents or caregivers participated in the study, 9 from Iraq and 27 from Syria. In the light of the findings, 5 main themes emerged which are 'Parenting and Caregiving Roles and Definitions', 'Practices for Teaching Children and Dealing with Behavioral Problems' 'Risk Factors Experienced Related to Parenting', 'Coping Strategies and Protective Factors Making Parenting Easier' and 'Motivation Sources Shaping Parenting'. It was observed that economic, social, psychological problems immigrants experienced affect their parenting and they try to cope with these at individual, familial and social levels. The findings were discussed in economic, cultural and social terms, and intervention suggestions have been made at individual, familial and social levels according to the needs of immigrants. Accordingly, giving importance to family therapies in addition to individual therapies and developing culturally sensitive interventions are among the examples.