Oral yolla verilmek üzere probiyotik içeren taşıyıcı sistemin geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi
Development and in vitro evaluation of a carrier system containing probiotics for oral delivery
- Tez No: 892503
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez kapsamında, kolondan rektuma kadar olan bölgeyi etkileyen ve kronik bir inflamatuar bağırsak hastalığı olan Ülseratif Kolit'in tedavisine yönelik, güncel bir teknoloji olan mikroakışkan sistemler kullanılarak, kolona hedefli bir ilaç taşıyıcı sistem geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, son yıllarda ülseratif kolitli hastalarının semptomlarını etkili bir şekilde hafiflettiği gösterilmiş Probiyotiklerden biri olan Lactobacillus casei ve hafif ya da orta şiddetli ülseratif kolit rahatsızlığında birinci basamak tedavi olarak kullanılan Mesalazin'in ayrı ayrı ve kombine olarak kakao yağı içinde enkapsüle edildiği s/y emülsiyonları hazırlanmıştır. Canlı bakteri kaybını en aza indirmek amacıyla tercih edilen mikroakışkan çipler ile elde edilen bu emülsiyonların, hem oral alınabilmesi hem de kolona hedeflendirilebilmesi için enterik kapsüllere dolumu gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan emülsiyon sistem içeriğindeki ki probiyotik için canlılık testleri, mesalazin için ise UPLC kullanılarak analitik yöntem geliştirme ve validasyon çalışmaları yürütülmüştür. Enterik kapsül için içerdiği probiyotik ve mesalazin miktarının optimizasyonu, salım profilinin belirlenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiş ve mesalazin içeren kapsüllerin sitotoksisitesi HUVEC hücreleri üzerinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, an attempt was made to develop a drug delivery system targeted to the colon, using microfluidic systems, which is a current technology, for the treatment of Ulcerative Colitis, a chronic inflammatory bowel disease that affects the region from the colon to the rectum. For this purpose, w/o emulsions were prepared in which Lactobacillus casei, one of the probiotics that has been shown to effectively alleviate the symptoms of ulcerative colitis patients in recent years, and Mesalazine, used as a first-line treatment for mild or moderate ulcerative colitis, were encapsulated in cocoa butter, separately and in combination. These emulsions, obtained with microfluidic chips preferred to minimize the loss of live bacteria, were filled into enteric capsules so that they can be taken orally and targeted to the colon. In the prepared emulsion system, viability tests for probiotics and analytical method development and validation studies were carried out using UPLC for mesalazine. For the enteric capsule, studies were carried out to optimize the amount of probiotic and mesalazine it contained, to determine the release profile, and the cytotoxicity of mesalazine-containing capsules was investigated on HUVEC cells.