Candaroğulları Beyliği vakfiyeleri ve mimarisi
Candarogulları Beylik foundation documents (waqfiyye) and architecture
  1. Tez No: 892505
  2. Yazar: EROL UĞRAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Vakıflar, İslam toplumlarında hayırseverlik ve sosyal dayanışma amacıyla kurulan, toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan önemli kurumlardır. Anadolu'da Beylikler döneminden itibaren vakıflar, eğitim, sağlık, altyapı ve sosyal hizmetlerin finansmanında büyük rol oynamış; birçok cami, medrese, hastane, köprü ve çeşme gibi yapının inşasında ve sürdürülebilirliğinde etkili olmuştur. Bu bağlamda, vakıf kurumu ile Türk-İslam mimarisi arasındaki ilişkiyi anlamak için vakfiyeler önemli birer belge niteliği taşır. Bu çalışma, XIII. yüzyılın sonlarından XV. yüzyılın ortalarına kadar hüküm süren Candaroğulları Beyliği dönemine ait vakfiyeleri, mimari eserler ve mimari tarih açısından bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. Araştırma, Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan Candaroğulları coğrafyasındaki vakfiyeler üzerine odaklanarak, dönemin mimari eserlerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, kapsamı, yöntemi ve kullanılan kaynaklar açıklanmıştır. Birinci bölümde Candaroğulları Beyliği'nin tarihçesi özetlenmiş, ikinci bölümde Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerinde bulunan 22 vakfiye detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bu vakfiyelerin genel bir değerlendirmesi yapılarak Candaroğulları Beyliği'ne ait vakıfların karakteristik özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Waqfs (foundation) are important institutions in Islamic societies, established for purposes of charity and social solidarity, addressing various societal needs. Since the Beylik period in Anatolia, waqfs have played a significant role in financing education, health, infrastructure, and social services; they have been instrumental in the construction and maintenance of numerous mosques, madrasas, hospitals, bridges, and fountains. In this context, to understand the relationship between the waqf institution and Turkish-Islamic architecture, waqfiyyas (certificate-charter) are crucial documents. This study examines the waqfiyyas from the Candarogullari Beylik period, which lasted from the late 13th century to the mid-15th century, with a holistic approach to architectural works and architectural history. The research focuses on the waqfiyyas found in the archives of the Directorate General of Foundations, shedding light on the architectural works of the Candarogullari region during this period. The thesis consists of an introduction and three chapters. The introduction provides information on the purpose, significance, scope, method, and sources used in this study. The first chapter outlines the history of the Candarogullari Beylik to provide context for the period in which the waqfs were established. The second chapter examines 22 waqfiyyas related to the Candarogullari Beylik found in the Directorate General of Foundations' archives. The third chapter offers a general assessment, aiming to reveal the characteristics of the waqfs of the Candarogullari Beylik.