Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite ve sosyal medya bağımlılık düzeylerinin akademik başarı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of university students' physical activity and social media addiction levels on academic success
  1. Tez No: 892504
  2. Yazar: BURAK DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sosyal medya kullanımı bireylerin yaşamında her geçen gün daha geniş bir alan kapsamaya başlarken beraberinde çeşitli değişimlere de neden olmaktadır. Kullanıcılar, gündelik yaşamları içerisindeki belirli bir zaman dilimini sosyal medya kullanımına ayırırken bu durum aynı zamanda farklı bir alana ayıracakları zamandan da feragat etmelerine neden olmaktadır. Şüphesiz bu durum bireylerin yaşamında birçok farklı alanda etkiye yol açarken çalışma kapsamında fiziksel aktivite ve akademik başarı üzerindeki etkileri ve ilişki üzerinde incelemelerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda sosyal medya başlığı altında sosyal medya kavramına, sosyal medyanın tanımına, özelliklerine ve sosyal medya bağımlılığına yer verilirken fiziksel aktivite ve akademik başarı başlığı altında da her iki olgunun tanımına, akademik başarıyı etkileyen faktörlere, fiziksel aktivite çeşitlerine ve fiziksel aktivitenin etkilerine yer verilmiştir. Son olarak yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda fiziksel aktivite özelinde cinsiyete, yaşa ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanılmazken, fakülteye, haftalık spor yapılan gün sayısına ve günlük sosyal medya kullanımına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır. Akademik başarı özelinde ise cinsiyete ve yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanılmazken fakülteye, eğitim düzeyine, haftalık spor yapılan gün sayısına ve günlük sosyal medya kullanım süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda ise fiziksel aktivite ile akademik başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the use of social media begins to cover a wider area in individuals' lives day by day, it also causes various changes. While users allocate a certain amount of time in their daily lives to social media use, this also causes them to give up the time they could devote to a different area. While this situation undoubtedly affects many different areas in the lives of individuals, the effects and relationship on physical activity and academic achievement were examined within the scope of the study. In this direction, the concept of social media, the definition and characteristics of social media and social media addiction are included under the title of social media, while the definition of both phenomena, factors affecting academic success, types of physical activity and the effects of physical activity are included under the title of physical activity and academic success. Finally, the data obtained as a result of the field study was analyzed and interpreted. In line with the analyses, no statistically significant differences were found in terms of physical activity according to gender, age and education level, while statistically significant differences were found according to faculty, number of days of weekly sports and daily social media use. In terms of academic achievement, while there were no statistically significant differences according to gender and age, statistically significant differences were found according to faculty, education level, number of days of weekly sports and daily social media usage time. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a statistically significant, positive and weak relationship between physical activity and academic success.