Habercilikte dijital dönüşüm bağlamında gazetecilerin Youtube kanalları
Journalists' Youtube channels in the context of digital transformation in journalism
- Tez No: 892508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SENA ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dijitalleşme yoğun bir şekilde yaşanmaktadır ve toplumsal hayat içerisinde bütüncül bir dönüşüm söz konusudur. Dijitalleşme olgusu, her alanda dönüşümü beraberinde getirdiği gibi özellikle medya ve iletişim alanında göz ardı edilemeyecek bir yeniliğe aracı olmuştur. Kitle iletişimi ve gazetecilik, çıkan her yeni teknoloji aracılığıyla habercilik pratiklerinde yeni bir boyut kazanmıştır. El yazması kültürden basılı kültüre, elektronik kültürden dijital kültüre kadar olan süreçte gazeteciliğin yaşadığı dönüşüm, güncel olan habercilik pratiklerini anlamak adına önemlidir. Bu nedenle haberciliğin sözlü, basılı, elektronik ve dijital dönemi, literatür analizi aracılığıyla aktarılmıştır. Detaylı literatür araştırması sonucunda yeni çıkan her iletişim mecrasının kendinden önce geleni dönüştürdüğü ancak tamamıyla ortadan kaldırmadığı, bir yakınsama kültürünün hakim olduğu sonucuna erişilmiştir. Habercilik alanında yaşanan dönüşümü göstermek amacıyla, öncesinde konvansiyonel medyada haber programı yapmış gazetecilerden, daha sonrasında kendi adıyla YouTube kanalı açanlar seçilmiştir. Bu seçilen gazetecilerin YouTube kanallarındaki istatistikleri ile daha öncesinde çalışmış oldukları televizyon kanalının mevcut istatistikleri ile karşılaştırmalı analiz gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda seçilen YouTube kanallarının genel özellikleri, konu seçimi üzerine değerlendirilmesi, videolardaki habercilik adına temel teknik içerik özellikleri incelenmiştir. Bu hedefle Cüneyt Özdemir, Fatih Altaylı ve Özlem Gürses YouTube kanalları ile CNN Türk, Habertürk TV ve Halk TV kanalları nicel perspektifle ele alınan betimsel kategori analizi yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Araştırmanın son kısmında ise incelenen üç YouTube kanalının kendi aralarındaki karşılaştırılması bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization is being experienced intensively and there is holistic evolution in social life. The phenomenon of digitalization has brought about transformation in every field and has been a tool for innovation that cannot be ignored, especially in the field of media and communication. Mass communication and journalism have gained a new dimension in journalism practices through each new technology. Examining the transformation that journalism has gone through in the process from manuscript culture to print culture, from electronic culture to digital culture is important in order to understand current journalism practices. Therefore, the oral, print, electronic and digital periods of journalism are conveyed through literature analysis. As a result of the detailed literature analysis, it was concluded that each new communaciton medium transforms the previous communication medium but does not completely eliminate it, and a convergence culture prevails. In order to demonstrate the transformation in the field of journalism, journalists who previously produced news programs in conventional media and later opened YouTube channels under their own names were selected. A comparative analysis was conducted with the statistics of these selected journalists on their YouTube channels and the current statistics of the television channel they previously worked for. At the same time, the general characteristics of the selected YouTube channels, their evaluation on subject selection, and their basic technical content features in the field of journalism were examined. For this purpose, the YouTube channels of Cüneyt Özdemir, Fatih Altaylı and Özlem Gürses were compared with the descriptive category analysis method, which was handled with a quantitative perspective, with the television channels of CNN Türk, Habertürk TV and Halk TV. The final part of the research includes a comparison of the three examined YouTube channels among themselves.