Halka arz olan yenilenebilir enerji şirketlerinin finansal performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the financial performance of renewable energy companies with initial public offerings
- Tez No: 892513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde, geleneksel enerji kaynaklarının çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir enerji çözümleri sunmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu bağlamda, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sermaye artırma ve büyüme stratejilerini desteklemek amacıyla halka arz yoluna gitmektedir. Halka arz sürecinde ve sonrasında, bu firmaların finansal performanslarını değerlendirmek için kullanılan yöntemlerinden birisi oran analizidir. Oran analizi, firmanın likidite durumu, mali yapısı, varlık kullanımı etkinliği, karlılık durumu ve piyasa konumu hakkında detaylı bilgiler sunarak, firmaların stratejik kararlarına yön vermede önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören yenilenebilir enerji firmalarının finansal performansları, 2020-2023 yıllarına ait finansal tabloları üzerinden oran analizi yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen firmalar arasında GESAN, AYDEM, GWIND, KARYE, ESENBOĞA ve MAGEN bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, bu firmaların likidite durumlarını, kârlılık oranlarını, borç yönetimlerini ve faaliyet etkinliklerini değerlendirmek ve bu 6 firma içinde karşılaştırmalı bir analiz yaparak, yenilenebilir enerji firmalarının finansal performanslarının, halka arz sonrası dönemlerde nasıl değiştiğini incelemektir. Yapılan analiz sonucuna göre GESAN' ın likidite, karlılık ve yatırımcı ilgisi açısından diğer firmalara göre daha iyi bir performans sergilediği ve finansal açıdan daha avantajlı bir konumda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, there is an increasing interest in renewable energy sources in order to reduce the environmental impact of traditional energy sources and provide sustainable energy solutions. In this context, companies operating in the energy sector are going on the IPO path in order to support their capital raising and growth strategies. One of the methods used to evaluate the financial performance of these companies during and after the IPO process is ratio analysis. Ratio analysis plays an important role in guiding the strategic decisions of companies by providing detailed information about the liquidity status, financial structure, asset utilization efficiency, profitability status and market position of the company. In this study, the financial performances of renewable energy companies traded on Borsa Istanbul (BIST) were examined by the method of ratio analysis on their financial statements for the years 2020-2023. Among the companies under investigation are GESAN, AYDEM, GWIND, KARYE, ESENBOĞA and MAGEN. The aim of the study is to evaluate the liquidity status, profitability ratios, debt management and operating activities of these companies and to examine how the financial performance of renewable energy companies has changed in the post-IPO periods by performing a comparative analysis within these 6 companies. According to the results of the analysis, it is seen that GESAN has a better performance in terms of liquidity, profitability and investor interest than other companies and is in a more advantageous position financially.