Marka hukukunda paralel kullanma sözleşmesi
Coexistence agreement in trademark law
  1. Tez No: 892512
  2. Yazar: ASLI DENİZ ÇOKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ALİ DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Uzun yıllar marka hukukuna hâkim olan teklik ilkesine 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile önemli bir istisna tanınmıştır. Buna göre, marka tescil başvurusunda göz önünde bulundurulan mutlak ret sebeplerinden bir markanın aynısı veya ayırt edilemeyecek derecede benzeri sonraki işaretin o marka ile aynı veya aynı tür mal ya da hizmet sınıfında tescilini engelleyen hükmü önceki marka hakkı sahibinin sonraki işaret hakkında muvafakatname düzenlemesiyle mümkün kılınmıştır. Bu çerçevede, muvafakatname düzenlenmesinin borçlanıldığı ve borçlanılmadığı paralel kullanma sözleşmeleri düzenlenebilmektedir. Çalışmamızın konusunu, marka hukukunda paralel kullanma sözleşmesinin hukuki niteliği, tarafların hak ve yükümlülükleri ile sona erme halleri oluşturmaktadır. Söz konusu çalışma, paralel kullanma sözleşmesini bu sözleşmeye ilişkin görüşler ile ulusal ve uluslararası düzenlemeler incelenmek suretiyle, borçlar hukukunun genel ilkeleri ışığında ve marka hukukunun kendine has ilkelerini göz ardı etmeden ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish trademark law, with the enactment of the Industrial Property Code, the“letter of consent”came into force and creating an exception to the principle of uniqueness. This article allows the parties to a coexistence agreement to use identical or indistinguishably similar trademarks by registering them with TURKPATENT. Additionally, parties to a coexistence agreement can use the identical or indistinguishably similar trademarks without a letter of consent under Turkish law. Within this scope, this study aims to determine the legal characteristic of the coexistence agreement, the rights and obligations of parties and legal consequences of the termination of this agreement.