İran'ın sulak alanlarının ekoturizm potansiyellerinin araştırması (Örnek yeri: Anzali sulak alanı)
Investigating the ecotourism potentials of Iran's wetlands (case study: Anzali wetland)
- Tez No: 892536
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK DURMUŞKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekoturizm, insanlarla çevre arasındaki karşılıklı ve dinamik bir etkileşim olup, insanlar ile doğal çevre arasında uygun bir turizm ortamının oluşumuna yol açar. Güneybatı Asya'da yer alan İran, çeşitli coğrafi ve iklimsel özellikleri, yüksek flora ve fauna biyolojik çeşitliliği ve çarpıcı manzaralar sunan bozulmamış doğal alanları ile çöller, ormanlar, nehirler, şelaleler, mağaralar ve sulak alanlar gibi yerleri ile iç ve dış turizmde bir ekoturizm merkezi haline gelmiştir. Bu alanlar arasında sulak alanlar, ticari ve üretken amaçları karşılamanın yanı sıra kuşlar, balıklar gibi türler için uygun yaşam alanları sağlamasının yanında, yüksek estetik ve ekoturizm özelliklerine de sahip olup popüler rekreasyon ve turizm alanları haline gelmiştir. Anzali Sulak Alanı, İran'daki mevcut 250 sulak alan arasında en önemlilerinden biridir ve ülkenin kuzeyinde, Guilan eyaletinde yer almaktadır. Bu çalışma, Anzali Sulak Alanı'nın ekoturizm potansiyellerini incelemektedir. Sulak alanın ekoturizm açısından önemini araştırmak için bir anket çalışması kullanılmıştır. Ankete toplam 156 İranlı katılmıştır. Toplanan veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, Anzali Sulak Alanı'nın ekoturizm yetenekleriyle yüksek bir ekoturizm potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a reciprocal and dynamic interaction between humans and the environment, resulting in the formation of a suitable tourism environment between humans and the natural environment. Iran, located in Southwest Asia, has become an ecotourism hub for domestic and foreign tourists due to its diverse geographical and climatic features, high biodiversity of flora and fauna, and pristine natural areas with stunning landscapes such as deserts, forests, rivers, waterfalls, caves, and wetlands. Among these areas are wetlands, which, in addition to meeting commercial and productive goals and providing suitable habitats for birds, fish, etc., possess high aesthetic and ecotourism characteristics and have become popular recreational and tourism areas. Anzali Wetland is one of the most important wetlands among the 250 existing wetlands in Iran, located in the north of the country, in Guilan province. The present study investigates the ecotourism potentials of Anzali Wetland. A questionnaire survey was used to investigate the importance of the wetland in terms of ecotourism. A total of 156 Iranian subjects was participated in the survey. The collected data were analyzed using SPSS software. Results suggest that Anzali Wetland, with its ecotourism capabilities, has a high potential as an ecotourism area.