İfade özgürlüğü bakımından sosyal medya platformlarının algoritmik içerik denetimi uygulamaları
Algorithmic content moderation practices of social media platforms in terms of freedom of expression
  1. Tez No: 892535
  2. Yazar: UMUT CAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN ÜLGEN ADADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın konusu sosyal medya platformlarının algoritmik içerik denetimi uygulamalarının ifade özgürlüğü bakımından incelenmesidir. Çalışmanın amacı, günümüzde iletişim ve kamusal tartışmalar bakımından son derece önemli hale gelmiş olan sosyal medya platformlarının algoritmik içerik denetimi uygulamalarının ifade özgürlüğüne etkilerini normatif temelde incelemek ve söz konusu uygulamaların uluslararası insan hakları normlarına uygunluğunun sağlanması için öneriler getirmektir. Bu kapsamda öncelikle özel hukuk tüzel kişileri olan sosyal medya platformu şirketlerinin insan hakları sorumluluklarının temelleri incelenerek getirilebilecek yapılacak olan inceleme ve getirilecek olan öneriler için düşünsel temel oluşturulmuştur. Ardından, Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi normatif temel alınarak; içerik denetimi uygulamalarında kullanılan ve yapay zeka teknolojilerine dayanan algoritmik araçların ifade özgürlüğü üzerindeki etkileri kanunilik, meşru sebebe dayanma ve gereklilik kriterleri bakımından incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, Birleşmiş Milletler İş ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri içerik denetimi uygulamaları bakımından incelenmiş ve Rehber İlkeler'in eksik ve güçlü yönleri ortaya konularak söz konusu ilkeler kapsamında çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study focuses on examining the algorithmic content moderation practices of social media platforms in terms of freedom of expression. The aim of the study is to analyze the effects of these practices, which have become extremely important for communication and public discourse today, on freedom of expression on a normative basis and to provide recommendations to ensure that these practices comply with international human rights norms. In this context, the foundations of the human rights responsibilities of social media platform companies, which are private legal entities, have been examined, forming the intellectual basis for the analysis and recommendations to be made. Subsequently, using the International Covenant on Civil and Political Rights as the normative basis, the effects of the algorithmic tools, which are based on artificial intelligence technologies and used in content moderation practices, on freedom of expression were examined in terms of the criteria of legality, legitimate purpose, and necessity. Additionally, the United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights were analyzed concerning content moderation practices, and various solutions were proposed within the framework of these principles by identifying their strengths and weaknesses.