La gentrification touristique à Küçükpazar: Le cas de Küçükpazar
İstanbul'da turistik soylulaştırma: Küçükpazar vakası
- Tez No: 892548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DİDEM DANIŞ ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin temel amacı, Eminönü Küçükpazar'daki turistik soylulaştırma sürecinin sosyo-mekansal dinamiklerini anlamaktır. Bu temel hedeften yola çıkarak, Küçükpazar'daki soylulaştırma sürecinin nasıl başladığı ve ilerlediği, bu süreçte yer alan aktörler ve onların hareket alanları ile yerel halkın Küçükpazar'daki turistik soylulaştırma sürecine ilişkin söylemleri ve günlük pratiklerinin dönüşümü üzerinde durulmaktadır. Küçükpazar'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla birlikte, Küçükpazar'ın da içinde bulunduğu Süleymaniye bölgesinde tarihi dokuyu koruma çalışmaları gündeme gelmiş ve 2006 yılında Süleymaniye Yenileme Projesi'nin uygulamaya koyulmasıyla bir kentsel dönüşüm süreci başlamıştır. Devlet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi, özel şirketler ve bireysel girişimler buradaki dönüşümün başlıca aktörleridir. Ayrıca, yerel halk içinde başlıca iki gruba ayırdığımız esnaflar ve mahalle sakinleri, birçok belediye hizmetine ulaşamadıklarını ve bölgedeki demografik değişimle birlikte mahalleye gelen yeni yerli nüfusla aralarında bir kopukluk yaşadıklarını sıkça dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to understand the socio-spatial dynamics of the tourism gentrification process in Küçükpazar, Eminönü. Based on this primary objective, the thesis focuses on how the gentrification process in Küçükpazar began and progressed, the actors involved in this process and their scope of action, as well as the local population's discourse on the tourist gentrification process in Küçükpazar and the transformation of their daily practices. With the inclusion of Küçükpazar in the UNESCO World Heritage List, preservation efforts for the historical fabric in the Süleymaniye district, which also includes Küçükpazar, have been brought to the agenda, and an urban renewal process began in 2006 with the implementation of the Süleymaniye Renewal Project. The state, the Istanbul Metropolitan Municipality and Fatih Municipality, private companies, and individual initiatives are the main actors in this transformation. Moreover, within the local population, the merchants and residents, whom we divide into two main groups, have often expressed that they have not been able to access many municipal services and that they have experienced a disconnect with the new local population coming to the neighborhood due to demographic changes.