Adölesanlarda şükran pratiğinin psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme üzerine etkisi
The effect of gratitude practice on psychological resilience and emotion regulation in adolescents
- Tez No: 892568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
1. ÖZET ADÖLESALARDA ŞÜKRAN PRATİĞİNİN PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK VE DUYGU DÜZENLEME ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışma, şükran pratiğinin psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel desende yapılmıştır. Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören adölesan öğrencilerle Nisan 2025- Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütülen araştırmanın örneklemi, G*Power programı kullanılarak belirlenmiş ve 50 kişilik deney ile 50 kişilik kontrol grubundan oluşmuştur. Deney grubuna, beş oturumdan oluşan şükran pratiği müdahalesi uygulanmıştır. Kontrol grubuna müdahalede bulunulmamıştır. Ön test ve son test uygulanmıştır. Veriler, müdahale öncesi (öntest) ve sonrası (sontest) olmak üzere iki aşamada, araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmış; bu süreçte Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu ile Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT THE EFFECT OF GRATITUDE PRACTICE ON PSYCHOLOGICAL RESILIENCE AND EMOTION REGULATION IN ADOLESCENTS This study was conducted using a randomized controlled experimental design to examine the effects of gratitude practice on psychological resilience and emotion regulation skills. The research was carried out between April 2025 and May 2025 with adolescent students studying at an Anatolian High School. The sample was determined using the G*Power program and consisted of 50 participants in the experimental group and 50 in the control group. The experimental group received a gratitude practice intervention consisting of five sessions, while the control group received no intervention. Pre-tests and post-tests were administered. Data were collected face-to-face by the researcher in two stages: before (pre-test) and after (post-test) the intervention. The Personal Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form, and the Child and Youth Resilience Measure were used for data collection.