Okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesi ile iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' work-family life balance and job satisfaction
  1. Tez No: 892570
  2. Yazar: GÖKHAN ÖMÜR ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmayla okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesi ile iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Samsun ili merkez ilçeleri Atakum, Canik ve İlkadım'daki devlet okullarında görev yapan 606 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 311 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgiler Formu,“İş-Aile Yaşam Dengesi Ölçeği”(İAYDÖ) ve“İş Tatmini Ölçeği”(İTÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde değişkenlere göre anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için t-testi uygulanmış, gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için ANOVA analizi yapılmış, gruplar arasında farklılık var ise farklılığın tespiti için Tukey testi, korelasyon analizi ve regresyon testi uygulanmıştır. Okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesi düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu görülmektedir. Okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesi algılarının cinsiyete, yaşa, yöneticilik pozisyonu, mesleki kıdeme, öğrenim durumuna ve eşlerin çalışma durumlarına göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesi algılarının medeni duruma, sahip olunan çocuk sayısına, görev yapılan eğitim kademesine ve görev yapılan okuldaki öğretmen sayısına göre işin aileye olumsuz etkisi boyutu için anlamlı farklılık gösterdiği, diğer alt boyutlar için ise farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin iş doyumu düzeylerinin ise yüksek olduğu görülmektedir. Aynı zamanda okul yöneticilerinin iş doyum düzeylerinin cinsiyete, medeni duruma, görev yaptıkları eğitim kademesine, öğrenim durumlarına, görev yaptıkları okuldaki öğretmen sayısına, eşlerin çalışma durumuna, sahip olunan çocuk sayısına göre farklılaşmadığı görülmektedir. Ancak okul yöneticilerinin iş doyum düzeylerinin yaşlarına, yöneticilik pozisyonuna, mesleki kıdemlerine göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Araştırma neticesinde okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengesine ilişkin algıları ile iş doyumu düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Yine araştırma neticesinde elde edilen sonuca göre okul yöneticilerinin iş-aile yaşam dengelerinin okul yöneticilerinin iş doyumlarını düşük düzeyde yordadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between school administrators' work - family life balance and job satisfaction. The findings obtained from the research were examined within the framework of quantitative questions structured with scale forms within the scope of school administrators' work-family life balance and job satisfaction relationship. The target population of the research consisted of 606 school administrators working in public schools in the central districts of Samsun province, Atakum, Canik and İlkadım in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 311 school administrators selected through simple random sampling. Personal Information Form,“Work-Family Life Balance Scale”(WFLBS) and“Job Satisfaction Scale”(JSS) were used as data collection tools. In the analysis of the research data, t-test was applied to determine whether there was a significant difference according to the variables, ANOVA analysis was performed to determine the difference between the groups, and if there was a difference between the groups, Tukey test, correlation analysis and regression test were applied to determine the difference. It is seen that school administrators' work-family life balance levels are generally at a medium level. It has been determined that school administrators' perceptions of work-family life balance do not differ according to gender, age, managerial position, professional seniority, education level and spouses' working status. It has been determined that school administrators' perceptions of work-family life balance differ significantly for the negative impact of work on the family dimension according to marital status, number of children, level of education and the number of teachers at the school, but do not differ for the other sub-dimensions. It is seen that the job satisfaction levels of school administrators are high. At the same time, it is seen that the job satisfaction levels of school administrators do not differ according to gender, marital status, the level of education they work in, their educational background, the number of teachers in the school they work in, the working status of their spouses, and the number of children they have. However, it is seen that the job satisfaction levels of school administrators vary according to their age, managerial position and professional seniority. As a result of the research, it is seen that there is a positive and moderate relationship between school administrators' perceptions of work-family life balance and their job satisfaction levels. Again, according to the results obtained as a result of the research, it is seen that the work-family life balance of school administrators predicts the job satisfaction of school administrators at a low level.