Gebelikte madde kullanımının insan hakları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of substance abuse during pregnancy in terms of human rights
- Tez No: 892571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGEN ÖZÜAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Madde kullanımı ve bağımlılığı günümüzde gittikçe yaygınlaşan kişilere doğrudan ve dolaylı olarak birçok zarar veren bir halk sağlığı sorunudur. Anne karnındaki bebeğin annenin vücuduna aldığı hemen her şeyden olumlu ve olumsuz olarak etkilendiği de göz önüne alındığında, gebelikte madde kullanımının anne karnındaki bebek için de oldukça olumsuz etkileri olan bir eylem olduğu aşikardır. Bu tezin amacı, gebelikte madde kullanımının, anne karnındaki bebeğin sadece insan olması dolayısıyla sahip olduğu yaşama hakkı, sağlık hakkı ve dolaylı olarak diğer temel haklarını da ihlal eden bir eylem olduğunu ifade etmek, anne karnındaki bebeğin insan onuruna layık bir yaşama sahip olma ilkesine verdiği zarara dikkat çekmek ve anne ve anne karnındaki bebeğin insan ve sağlık odaklı yaklaşımlarla desteklenerek anne karnındaki bebeğin yaşayabileceği hak ihlallerinin giderilebilmesine dair çeşitli yaklaşım ve uygulamalara dikkat çekmek, aynı zamanda konu ile ilgili öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The use of substances and addiction is a public health issue that is increasingly widespread today, directly and indirectly causing harm to many individuals. Considering that the fetus is affected positively and negatively by almost everything the mother's body receives, it is evident that substance use during pregnancy is an action that can have significantly negative effects on the unborn baby. The aim of this thesis is to assert the substance abuse during pregnancy is an action that neglects not only the right to life and health of the unborn child, simply by virtue of being human, but also indirectly disregards its other fundamental rigts. It aims to draw attention to the harm inflicted upon the unborn child's dignity by emphasizing its entitlement to a life worthy of human dignity. Furthermore, the thesis highlights various approaches and practices aimed at addressing and rectifying violations of rights that the unborn child may experience, supported by human and health- focused approaches for both the mother and the fetus, while also providing recommendations on the subject.