Hyperıcum olympıcum L. subsp. olympıcum (hyperıcaceae) üzerinde farmasötik botanik çalışmalar
Pharmaceutical botanical studies on hypericum olympicum L. subsp. olympicum (hypericaceae)
  1. Tez No: 892572
  2. Yazar: GÜLNUR İVGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PINAR KAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hypericum L. (Hypericaceae) türleri, daha çok antidepresan ve yara iyileştirici özellikleri ile bilinmekle beraber, pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Literatürde, ofisinal tür olan, kültürü yapılan ve Dünya tıbbi bitki ve bitkisel ürün ticaretinde en önde gelen bitkilerden olan H. perfoliatum'um kimyasal içeriği ve biyolojik aktiviteleri ile ilgili pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak diğer Hypericum türleri üzerindeki çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu tez çalışması kapsamında Balıkesir-Sındırgı'dan toplanan H. olympicum L. subsp. olympicum'un topraküstü kısımlarından hazırlanan ekstrelerin, toplam fenolik madde içeriği, DPPH• radikal süpürücü aktivitesi, MCF7 (İnsan meme adenokarsinoma), A549 (İnsan akciğer karsinoma) ve NIH3T3 (fare embriyo fibroblast) hücre dizileri üzerinde sitotoksik aktiviteleri incelenmiş, ekstrelerin kimyasal kompozisyonları LC-MS/MS analizi ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Hypericum L. (Hypericaceae) species are used in the treatment of many ailments, especially for their antidepressant and wound healing properties. In the literature, there are many reports on the chemical content and biological activities of H. perfoliatum, which is officinal species, cultivated and one of the leading plants in the world trade of medicinal plants and herbal products. However, studies on other Hypericum species are still limited. Within the scope of this thesis study, extracts obtained from aerial parts of H. olympicum L. subsp. olympicum, collected from Balıkesir-Sındırgı, were investigated in terms of their total phenolic content, DPPH radical scavenging activity, cytotoxic activities on MCF7 (Human breast adenocarcinoma), A549 (Human lung carcinoma) and NIH3T3 (mouse embryo fibroblast) cell lines, in addition, chemical composition of extracts were examined by LC-MS/MS analysis.