Bağımsızlık sonrası Kazak hikâyelerinde millȋ kimliğin inşası (1991-2001 yılları arası)
The construction of national identity in post-independence Kazakh stories (1991-2001)
- Tez No: 892578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SAVAŞ YELOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Yetmiş yıllık sömürge politikası ardından bağımsızlığını kazanan Kazakistan için millî kimliği yeniden inşa etmek gündemde olan önemli konulardan biriydi. SSCB döneminde Kazak yazarları Sovyet edebiyatı döneminde Sosyalist Realizm yönteminin baskısı altında bulunmuştur. Bu yöntem, eserleri doğrudan etkilemiş ve Partinin belirlediği konular üzerinden eserler yazılmıştır. SSCB dağılıp bağımsızlığını ilan eden Kazakistan'ın millî edebiyatı, millî kimlik inşası yoluna koyulmuştur. En kısa tanımıyla, bir milletin kendine özgü olan özelliklerini ötekilere karşı şekillendirmesidir. Kimlik inşa sürecinde edebiyatın topluma yön verebilecek etken olduğu bilinen bir bilgidir. Edebiyat da edebi eserden ziyade toplumu yönlendirebilecek şekillendirebilecek bir yapıya sahiptir. Bağımsızlık kazanıldıktan sonraki dönemde değişimin gerektirdiğini fark eden Kazak edebiyatının yazarları, edebi eserlerle millî kimlik inşa sürecine girişmişlerdir. Böylece halkın hafızasını canlandıran, tarihî unsur içeren, topluma aidiyet duygusunu uyandıran, millî kimlik unsurları ve millî kültür değerleri içeren eserler vermeye başlamışladır. Çalışmanın esas çerçevesini bağımsızlık sonrası 1991-2001 yıllarındaki Kazak hikâyeleri oluşturmaktadır. Bu yıllarda yayımlanan hikâyeler, millî kimlik başlığı altında incelenmiştir. Çalışmada, kimliğin ne olduğu, bağımsızlık sonrası Kazak millî kimliğinin inşasında Kazak hikâyelerinin ne kadar tesirli olduğu ortaya konulmuştur. İncelemeye dahil edilen seçilmiş hikâyeler Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
For Kazakhstan, which gained its independence after seventy years of colonial policy, reconstructing national identity was one of the important issues on the agenda. During the USSR period, Kazakh writers were under the pressure of the Socialist Realism method in Soviet literature. This method directly affected the works and works were written on the subjects determined by the Party. The national literature of Kazakhstan, which declared its independence after the dissolution of the USSR, set out on the path of national identity construction. In the shortest definition, it is the shaping of a nation's unique characteristics against others. It is a known fact that literature is a factor that can give direction to society in the process of identity construction. Literature has a structure that can shape and direct society rather than literary works. The writers of Kazakh literature, who realized the necessity of change in the period after gaining independence, embarked on the process of national identity building through literary works. Thus, they began to produce works that revive the memory of the people, contain historical elements, awaken a sense of belonging to the society, contain elements of national identity and national cultural values. The main framework of the study is the Kazakh stories published in the post-independence years 1991-2001. The stories published in these years are analyzed under the title of national identity. In the study, it is revealed what identity is and how effective Kazakh stories are in the construction of Kazakh national identity after independence. Selected stories included in the analysis were transferred to Turkish.