Psikologların algıladıkları ebeveyn tutumları ile erteleme eğilimleri arasındaki ilişkide dürtüsellik ve yetersizliğin aracılık rolü.
The mediation role of impulsivity and incompetence in the relationship between psychologist' perceived parental attitudes and procrastination tendency
- Tez No: 892579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psikologların algıladıkları ebeveyn tutumları ile bireylerin genel erteleme eğilimleri arasındaki ilişkide dürtüsellik ve yetersizlik duygusunun aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 275 kadın ve 25 erkek olmak üzere toplam 300 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ve psikolojik ölçümleri (ebeveyn tutumları, genel ertelemeyi ölçen ölçekler, dürtüsellik ve yetersizlik duygusu ölçümleri) kullanılarak yapılan analizlerde, ebeveyn tutumlarının genel ertelemeyi nasıl etkilediği ve bu etkileşimde dürtüsellik ile yetersizlik duygusunun nasıl bir aracılık rolü oynadığı ortaya konmuştur. Bulgular, ebeveynlerin tutumlarının bireylerin ertelemelerine olan etkisinde dürtüsellik ve yetersizlik duygusunun önemli aracılar olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, psikolojik danışma ve müdahale stratejileri geliştirilirken ebeveyn tutumlarının ve bireyin içsel süreçlerinin nasıl değerlendirilebileceğine dair önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It aims to examine the mediating role of impulsivity and feelings of inadequacy in the relationship between parental attitudes perceived by psychologists and individuals' general procrastination tendencies.A total of 300 people, 275 women and 25 men, were protected in the research. In the analyzes conducted using the demographic characteristics and physiological measurements of the participants (parental attitudes, measurements measuring the general trajectory, measures of initiative and feeling of inadequacy), it was revealed how the parents' attitudes affected the general distribution and what kind of mediation movement the mobility and inadequacy status emerged in this activity. Findings show that drive and disability are important tools in the impact of changes in work behavior. This study provides important information on how parental attitudes and individual details of individual individuals can be assessed during the development of psychological structural and structural adjustments.