Melatonin uygulamalarının böğürtlenin depolama performansına etkisi
The effect of melatonin applications on storage performance of blackberry
  1. Tez No: 892622
  2. Yazar: HÜSEYİN SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Jumbo böğürtlen çeşidinde hasat sonrası kalite parametreleri üzerine farklı dozlarda melatonin (50,100 ve 150 μmol/L) uygulamalarının etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla muhafaza süresince meyvelerde ağırlık kaybı oranı, çürüme oranı, meyve eti sertliği, meyve renk özellikleri, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik miktarı, pH, toplam fenol, toplam antioksidan kapasitesi ve toplam monomerik antosiyanin içeriği belirlenmiştir. Böğürtlen meyveleri hasat edildikten sonra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Meyvecilik Laboratuvarı'na getirilmiştir. Laboratuvar ortamına getirilen meyvelere dört farklı dozda 0 (Kontrol), 50, 100 ve 150 μmol/L melatonin çözeltisi sprey yardımıyla püskürtülerek kurumaya bırakılmıştır. Daha sonra meyveler 2±0.5 °C ve %85±5 bağıl nem koşullarında soğuk hava deposunda 15 gün boyunca muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresince üç gün aralıklarla (0,3,6,9,12 ve 15 günlerde) meyve kalite parametrelerine ait ölçümler ve analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda muhafaza boyunca ağırlık kaybının arttığı ve en düşük ağırlık kaybının 100 μmol/L melatonin uygulamasında olduğu tespit edilmiştir. Çürüme depolamanın 9. gününde başlamış ve 100 ve 150 μmol/L melatonin uygulamalarının çürümeyi yavaşlattığı saptanmıştır. Depolama boyunca pH değerlerinde düşüş görülmüş ve tüm melatonin uygulamaları pH değerinin yükselmesini engellemiştir. TA değerleri depolama boyunca düşüş göstermiş 100 ve 150 μmol/L melatonin uygulamaları TA düşüşünü yavaşlatmıştır. SÇKM miktarı depolama boyunca düşmüş, 150 μmol/L melatonin bu düşüşü yavaşlatmıştır. C vitamin miktarı depolama boyunca dalgalanmalar olmuş ve ve genel itibariyle düşmüştür. Fakat 50 μmol/L melatonin uygulaması C vitamini miktarını artırmıştır. Diğer uygulamalarda toplam fenolik madde miktarı azalırken, 100 μmol/L melatonin uygulamasında artış göstermiştir. Toplam monomerik antosiyanin ve toplam antioksidan aktivitesi depolama boyunca düşüşler görülmüş, 50 μmol/L melatonin uygulaması düşüşü yavaşlatmıştır. Melatonin uygulamalarının L*, a* ve b* değerlerini üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Meyve sertliği ve RDR oranı üzerine melatonin uygulamalarının etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different doses of melatonin (50, 100 and 150 μmol/L) on postharvest quality parameters in Jumbo blackberry cultivar. For this purpose, weight loss rate, decay rate, fruit flesh firmness, fruit colour characteristics, water soluble dry matter (SSC), titratable acidity, pH, total phenol, total antioxidant capacity and total monomeric anthocyanin content were determined. After the blackberry fruits were harvested, they were brought to Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Fruit Growing Laboratory. The fruits were sprayed with four different doses of 0 (Control), 50, 100 and 150 μmol/L melatonin solution and left to dry. The fruits were then stored in cold storage at 2±0.5 °C and 85±5% relative humidity for 15 days. Fruit quality parameters were measured and analysed at three-day intervals (0,3,6,9,12 and 15 days) during storage. As a result of the study, it was determined that weight loss increased during storage and the lowest weight loss was in 100 μmol/L melatonin treatment. Decay started on the 9th day of storage and it was determined that 100 and 150 μmol/L melatonin treatments slowed down the decay. pH values decreased during storage and all melatonin applications prevented the pH value from increasing. TA values decreased during storage and 100 and 150 μmol/L melatonin applications slowed down the decrease in TA. SSC amount decreased during storage and 150 μmol/L melatonin slowed down this decrease. Vitamin C content fluctuated during storage and generally decreased. However, 50 μmol/L melatonin application increased the amount of vitamin C. While total phenolic content decreased in other treatments, it increased in 100 μmol/L melatonin treatment. Total monomeric anthocyanin and total antioxidant activity decreased during storage and 50 μmol/L melatonin application slowed down the decrease. It was determined that melatonin applications had no effect on L*, a* and b* values. Melatonin applications had no effect on fruit firmness and RDR ratio.