Melatonin ve gamma-aminobütirik asit uygulamalarının eşme ayva çeşidinde depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkisi
Effect of melatonin and gamma-aminobutyric acid treatments on fruit quality of quince cv. eşme during storage
- Tez No: 963147
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Eşme ayva çeşidinde derim öncesi ve sonrası melatonin (MEL), gamma-aminobütirik asit (GABA) ve MEL+GABA uygulamalarının depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla tahmini derim tarihinden 14 gün önce, ağaçlara saf su (kontrol), MEL (200 μmol L−1), GABA (5 mM) ve MEL+GABA (100 μmolL−1 + 5 mM) uygulaması yapılmıştır. Uygulama yapılan ve uygulama yapılmayan meyveler optimum derim tarihinde toplanarak laboratuvara getirilmiştir. Derim sonrası uygulamalar için 4 farklı gruba ayrılan meyveler saf su (kontrol), MEL (200 μmolL−1), GABA (5 mM) ve MEL+GABA (100 μmolL−1 + 5 mM) çözeltilerine 10 dk daldırılmıştır. Hem derim öncesi hem de derim sonrası uygulama yapılan meyveler plastik kasalara yerleştirilerek 0±1°C sıcaklık ve %90±5 oransal neme sahip normal atmosfer koşullarında 6 ay depolanmıştır. Raf ömrü çalışmaları için meyveler 20°C ve %50-60 oransal nemde 5 gün bekletilmiştir. Derim öncesi GABA uygulaması hariç tüm uygulamalar soğukta muhafazada ağırlık kaybını azaltmıştır. Yine tüm uygulamalar muhafaza sırasında solunum hızını azaltmış ve etilen üretim miktarını kısmen düşürmüştür. Uygulamaların suda çözünür kuru madde ve titre edilebilir asit miktarı üzerine anlamlı bir etkisi olmamıştır. MEL uygulamaları meyve eti kararması bakımından ön plana çıkmıştır. Üşüme zararı ve çürüme oranının azaltılmasında her iki uygulama da (MEL ve GABA) kontrole kıyasla etkili olmuştur. Soğukta muhafaza ve raf ömrü çalışmalarında dış görünüş bakımından en yüksek puanları MEL uygulamaları almıştır. Tüm uygulamalar polifenol oksidaz enzim aktivitesini kontrol grubuna göre önemli derecede baskılamıştır. Derim sonrası MEL uygulaması yapılan ayvaların normal atmosfer koşullarında (0±1°C, %90±5) 180 gün başarılı bir şekilde depolanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of pre- and postharvest MEL, GABA and MEL+GABA treatments on fruit quality of quince fruit cv. Eşme during storage. For this purpose, control, MEL (200 μmol L−1), GABA (5 mM) and MEL+GABA (100 μmol L−1 + 5 mM) were applied to the quince trees 14 days before the estimated harvest date. All groups were picked up at the optimum harvest time and transported to the laboratory. For postharvest treatments, the fruits divided into 4 different groups were dipped into distilled water (control), MEL (200 μmol L−1), GABA (5 mM) and MEL+GABA (100 μmol L−1 + 5 mM) solutions during 10 minutes. All treated fruits stored at 0±1°C and 90±5% relative humidity for 6 months in normal atmosphere conditions. For shelf life studies, the fruits were kept at 20°C and 50-60% relative humidity for 5 days. All treatments except for GABA relatively reduced weight loss, respiration rate and ethylene production during cold storage. The treatments had no meaningful effect on the soluble solids content and titratable acidity. MEL treatments were prominent for fruit flesh browning. MEL and GABA were effective in reducing chilling injury and decay rate compared to the control. MEL treatments gave the highest scores for external appearance during cold storage and shelf life. All treatments significantly suppressed PPO enzyme activity compared to the control. It was determined that quince fruits treated with postharvest MEL can be successfully stored at 0±1°C for 180 days.