Bazı yulaf (Evena sativa L.) genotiplerinin tane verimi ve kalitesi açısından incelenmesi
Investigation of some oat (Avena sativa L.) genotypes in terms of grain yield and quality
  1. Tez No: 892624
  2. Yazar: SEDA ALATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY TÜTENOCAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma bazı yulaf (Avena sativa L.) genotiplerinin farklı agronomik özelliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2018-2020 yıllarında Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü deneme alanlarında yürütülmüştür. Denemede 15 yulaf genotipi ile 5 standart çeşit (Kırklar, Kahraman, Küçükyayla, Yeniçeri ve Sebat) kullanılmıştır. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada bin dane ağırlığı (BDA), hektolitre ağırlığı (HA), göreceli yem değeri (GYD), metabolik enerji (ME), ham lif (HL), ham kül (HK) ve sindirilebilir kuru madde (SKM) özellikleri ele alınmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda SKM değeri hariç diğer tüm özellikler yıllara göre önemli değişim göstermiştir. Ayrıca incelenen bütün özellikler genotiplere göre önemli oranda değişim göstermiştir. Genotiplerin ortalama BDA 24,1-43,2 g, HA 50,1-62,6 kg/hl, GYD 205,0-328,3, ME 2,56-2,76 Mcal/kg, HL %7,88-13,82, HK %4,35-5,83 ve SKM değerleri ise %73,1-78,3 arasında değişim göstermiştir. Genel olarak tane verimi bakımından 3 ve 5 numaralı genotipler, tanenin besleme değerleri bakımından ise 3, 4, 6, 10 ve 11 numaralı genotipler ön plana çıkmıştır. Yürütülen bu tez çalışmasının sonucunda benzer ekolojilerde yapılacak olan yulaf yetiştiriciliğinde 3, 4, 6, 10 ve 11 numaralı genotiplerinin diğer genotiplere göre incelenen özellikler bakımından daha yüksek değerlere sahip oldu ve bu genotiplerinin yetiştirilmesinin ekonomik yönden fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare different agronomic characteristics of some oat (Avena sativa L.) genotypes. The research was carried out in the trial fields of Trakya Agricultural Research Institute, located in Edirne, in 2018-2020. In the experiment, 15 oat genotypes along with 5 standard varieties namely; Kırklar, Kahraman, Küçükyayla, Yeniçeri and Sebat were used. The research plan was designed according to the Randomized Complete Block Design using three replications. In the study, thousand grain weight (TGW), hectolitre weight (HW), relative feed value (RFV), metabolic energy (ME), crude fibre (CF), crude ash (CA) and dry matter digestibility (DMD) characteristics were examined. As a result of this study, all the characteristic values of oat showed significant differences in terms of years except for; DMD. Additionally, all the examined traits showed significant differences in terms of genotypes. The average mean values of TGW, HW, RFV, ME, CF, CA and DMD of examined genotypes showed variation between 24.1-43.2 g, 50.1-62.6 kg/hl, 205.0-328.3, 2.56-2.76 Mcal/kg, 7.88-13.82%, 4.35-5.83% and 73.1-78.3%, respectively. Generally, genotypes 3 and 5 took the first place in terms of grain yield, whereas the genotypes 3, 4, 6, 10 and 11 in terms of grain nutritional values. Consequently, it is concluded that the genotypes 3, 4, 6, 10 and 11 have higher values in terms of the examined traits as compared to the rest genotypes. So, these genotypes would be more suitable for oat cultivation under similar ecological conditions with the expectation of satisfactory economic benefits.