Acil serviste akut miyokart infarktüsü tanısı alan hastalarda laktat/hematokrit oranının (LHR) kısa dönem prognozu öngörmedeki rolü
The role of lactate to hematocrit ratio in predicting short term prognosis in patients diagnosed with acute myocardial infaction in the emergency department
  1. Tez No: 892658
  2. Yazar: CANAN KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Hematokrit ve laktat, perfüzyon bozukluğu ve iskemi olan dokularda artış gösteren parametrelerdir. Miyokart infarktüsüne benzer şekilde süreç ile oluşan tıkayıcı serebral iskemisi olan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada yüksek hematokrit değerinin mortalitenin artışı ile ilgili korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Yine toraks travması olan hastalarda yapılan bir çalışmada laktat, hematokritin ve laktat/hematokrit oranının mortalitede bağımsız öngörücü olduğu saptanmıştır. Bu çalışmalar referans alındığında acil servise göğüs ağrısı ile başvuru yapan ve miyokart enfaktüsü tanısı alan hastalarda laktat ve hematokrit düzeyinin prognoz göstergesi olarak kullanılması anlamlı olabileceği öngörülmüştür. Literatür taramasında bu hasta grubu üzerinde yapılmış daha önce böyle bir çalışmanın olmadığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışması miyokart enfarktüsü tanısı alan hastalarda ilk başvuru anında alınan laboratuvar değerlerinden laktat/hematokrit oranının, daha önce tanımlanmış laktat, hematokrit, Platelet/Lenfosit, Nötrofil/Lenfosit oranları baz alınarak kısa dönem mortalite üzerine ön görücü olabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma ileriye dönük gözlemsel klinik araştırma olarak planlandı. 18 yaşın üzerinde, göğüs ağrısı şikâyeti ile acile başvuru yapan ve STMI/NSTMI tanısı alıp koroner anjiografi yapılan hastalar onam alınarak çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dahil olan hastaların ilk başvuru kan gazındaki LHR alınıp laktat, hematokrit ve Platelet/Lenfosit, Nötrofil/Lenfosit oranlarını içeren 40 veri prospektif olarak toplandı ve hesaplandı. Sonrasında hastane kayıtları incelenerek sağ kalım ve mortalite durumları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Hematocrit and lactate are parameters that show an increase in tissues with perfusion disturbances and ischemia. In a study conducted on patients with occlusive cerebral ischemia, similar to myocardial infarction, it was found that high hematocrit levels correlated with increased mortality. Additionally, in a study involving patients with thoracic trauma, lactate, hematocrit, and the lactate/hematocrit ratio were identified as independent predictors of mortality. Based on these studies, it is anticipated that the lactate and hematocrit levels may be significant prognostic indicators in patients presenting to the emergency department with chest pain and diagnosed with myocardial infarction. A literature review revealed that no previous studies have been conducted on this patient group. This thesis aims to investigate the predictive potential of the lactate/hematocrit ratio, obtained from initial laboratory values at the time of presentation, for short-term mortality in patients diagnosed with myocardial infarction, based on previously defined lactate, hematocrit, Platelet/Lymphocyte, and Neutrophil/Lymphocyte ratios. Method: The study was planned as a prospective observational clinical research. Patients aged 18 and over, presenting to the emergency department with chest pain and diagnosed with STMI/NSTMI who underwent coronary angiography, were included in the study after obtaining informed consent. Forty data points, including lactate, hematocrit, and the Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte ratios, were prospectively collected and calculated from the initial arterial blood gas results of the enrolled patients. Subsequently, hospital records were reviewed to determine survival and mortality status.