İntrahepatik transarteryel y-90 mikroküre radyoembolizasyon tedavisi yapılan hastalarda tedavi öncesi tc-99m MAA SPECT/BT görüntüleme ile elde edilen dozimetri sonuçlarının tedavi sonrası PET/BT veya PET/MR ve spect/bt görüntüleri ile elde edilenlerle karşılaştırılması
Comparison of dosimetry results obtained from pre-treatment tc-99m MAA spect/ct imaging and post-treatment PET/CT or PET/CT and SPECT/CT imaging in patients undergoing intrahepatic transarterial Y-90 microsphere radioembolization therapy
- Tez No: 892659
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaçlar: TARE tedavisi öncesi simülasyon amaçlı yapılan Tc-99 MAA ile tedavi sonrası Y-90 SPECT ve Y-90 PET görüntülerinden elde edilmiş multi-kompartman ve voksel tabanlı dozimetri sonuçlarının birbirleriyle olan uyumunu araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: TARE tedavisi almış 51 hasta retrospektif incelenmiş olup hastaların Tc-99m MAA SPECT/BT, Y-90 SPECT/BT ve Y-90 PET/BT veya PET/MR görüntüleriyle dozimetrik analizler yapılmıştır. Üç görüntülemenin multi-kompartman dozimetri parametreleri olan TDort, PDNNort ve TKNDDort ile voksel tabanlı dozimetri parametreleri olan tümöral DHacim ve HI değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: TDort ölçümlerinin Tc-99m MAA ve Y-90 PET arasındaki uyumu iyi, Tc-99m MAA ve Y-90 SPECT arasındaki uyumu ise orta düzeylerde saptanmıştır. PDNNort ve TKNDDort ölçümleri üç görüntüleme arasında iyi uyum göstermiştir. Voksel tabanlı dozimetride ise üç görüntüleme arasında en yüksek uyum D50 ve D70 arasında izlenmiştir. HI değeri, yöntemler arasında anlamlı fark göstermiş olup Y-90 PET'te heterojenitenin diğer görüntülemelere göre daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Cam ve reçine mikroküre grupları arasında HI değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir. Sonuç: Tedavi öncesi Tc-99m MAA ve tedavi sonrası Y-90 SPECT ve PET ile ölçülen multi-kompartman dozimetri sonuçları orta-iyi düzeylerde uyum göstermiştir. Tc-99m MAA, tedavi planlama açısından ideal olmasa da yeterli bir radyofarmasötiktir. Tedavi sonrası dozimetride Y-90 PET daha başarılı gözükmekle birlikte, Y-90 SPECT de klinik yarar açısından yeterlidir. Voksel tabanlı dozimetri ile elde edilen D50, D70 ve HI değerleri klinik yaklaşıma katkı yapabilecek potansiyel göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The agreement between multi-compartment and voxel-based dosimetry results obtained from Tc-99 MAA performed for simulation purposes before TARE treatment and Y-90 SPECT and Y-90 PET images after treatment was investigated. Material and Method: 51 patients who received TARE treatment were retrospectively examined and dosimetric analyses were performed with Tc-99m MAA SPECT/CT, Y-90 SPECT/CT, and Y-90 PET/CT or PET/MR images. The relationship between TDmean, PNTDmean, and WLNTDmean obtained by multi-compartment dosimetry and tumoral DVolume and HI values obtained by voxel-based dosimetry from all three modalities were examined. Results: The agreement between TDmean measurements and Tc-99m MAA and Y-90 PET was good, while the agreement between Tc-99m MAA and Y-90 SPECT was found to be moderate. PNTDmean and WLNTDmean measurements showed good agreement between the three images. In voxel-based dosimetry, the highest agreement between the three images was observed between D50 and D70. The HI value showed a significant difference between the methods, and it was observed that the heterogeneity was more pronounced in Y-90 PET than in other images. There was no significant difference in HI values between the glass and resin microsphere groups. Conclusion: Multi-compartment dosimetry results measured with pre-treatment Tc-99m MAA and post-treatment Y-90 SPECT and PET showed moderate-good agreement. Although Tc-99m MAA is not ideal in terms of treatment planning, it is an adequate radiopharmaceutical. While Y-90 PET seems more successful in post-treatment dosimetry, Y-90 SPECT is also sufficient in terms of clinical benefit. D50, D70 and HI values obtained with voxel-based dosimetry show the potential to contribute to the clinical approach.