Türkiye'de belâgat ilminin öğretilmesi maksadıyla yazılmış eserler
Works written for the purpose of teaching the science of rhetoric in Türkiye
  1. Tez No: 892667
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EDİP ÇAĞMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de belâgat ilminin öğretilmesi maksadıyla yazılmış eserler üzerinde durulmaktadır. Söz konusu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde iki başlık ele alınmıştır. Birinci başlıkta çalışmamızın amacı, kapsamı ve yöntemi, ikinci başlıkta ise Cumhuriyet döneminde İlahiyat fakültelerinde, İmam-Hatip okullarında, Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde ve son olarak medreselerde Arapça öğrenimi ve öğretimi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra iki bölümde çalışmamızın asıl konusu olan eserlerin genel bir tanıtımı ve detaylı incelenmesi ele alınmıştır. Birinci Bölümde, Türkiye'de belâgat ilminin öğretilmesi maksadıyla yazılmış eserlerin birinci baskı tarihlerine göre sıralanarak genel bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde bu eserler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Burada muhteva, metot, örnek ve alıştırmalar üzerinde durulmuştur. Söz konusu eserlerin birbirinden farklı özellikleri varsa onlara da dikkat çekilmiştir. Eserlerde olması gereken veya gerekmeyen durumlara da değinilmiştir. Sonuç kısmında ele alınan eserlerin birbirinden farklı yönlerine, öğrenciler için hangi eserin daha yararlı olabileceğine, örneklerin türüne ve sayısına kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the works written with the aim of teaching the science of rhetoric in Turkey. This study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. Two titles are discussed in the introduction. In the first heading, the purpose, scope and method of our study, and in the second heading, information about Arabic language learning and teaching in the faculties of Theology, Imam-Hatip schools, Religious High Specialisation Centres and finally madrasahs in the Republican period is given. Then a general introduction and detailed examination of the works which are the main subject of our study are discussed in two parts. In the first chapter, a general introduction of the works written for the purpose of teaching the science of rhetoric in Turkey was made by ordering them according to the dates of the first edition. In the second part, these works are analysed in detail. Here, the content, method, examples and exercises are emphasised. Attention has been drawn to works in question if they have different features from each other. The situations that should or should not be in the works are also mentioned. In the conclusion part, the different aspects of the works discussed, which work may be more useful for students, the type and number of examples are briefly mentioned.