Le Problème de l'Unité de la Métaphysique d'Aristote
Aristoteles'in Metafizik'inin birliği problemi
  1. Tez No: 892672
  2. Yazar: YASİN GURUR SEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK NECATİ ILGICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aristoteles'in Metafizik eserinin on dört kitaplık terkibinin birliğine her dönem kuşkuyla yaklaşan uzmanlar olmuştur. Bu kuşkular Aristotelesçi gelenekte daha çok eserin metin birliğine, yakın dönemde, özellikle Werner Jaeger'in çalışmalarından sonra ise daha çok onun doktrin birliğine yöneltilmiştir. Bu çalışma Metafizik'in bir eser olarak birliğini reddedenlerin iddialarının cazip olduğu kadar sağlam olmadığını göstermeyi, ayrıca onun on dört kitabının bir fikir etrafında örgütlenmiş organik bir bütün oluşturduğunu, kısaca onun bir doktrin birliği olduğunu göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
The unity of the fourteen-book composition of Aristotle's Metaphysics has always been doubted by scholars. In the Aristotelian tradition, these doubts have been directed more towards its textual or literary unity, and more recently, especially after the work of Werner Jaeger, more towards its doctrinal unity. This study aims to show that the arguments of those who deny the unity of the Metaphysics as a work are not as sound as they are attractive, and also to show that its fourteen books form an organic whole organized around one idea, in short, that it has a doctrinal unity.