Sırât-ı Müstakîm Dergisi'nde yayınlanan makalelerde kadınların sosyal hayatına dair meselelerin fıkhî açıdan değerlendirilmesi
Evaluation from a fiqh perspective of issues related to women's social life in articles published in the journal of Sirât-i Mustakim
  1. Tez No: 892675
  2. Yazar: FATMA GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Allah'a kulluk için belirli süreliğine dünyaya gönderilen insan, kadın ve erkek olarak farklı cinsiyetlerde yaratılmıştır. Her cinsin kendine ait özellikleri, bu özelliklerine göre sorumlulukları vardır. İslam kadına ve erkeğe fıtratına uygun sorumluluklar ve bu sorumlulukları karşılığında da haklar vermiştir. Sanayi Devrimi ile değişen hayat algısı, her alanda farklı fikirlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ortaya çıkan düşünce ve hareketler, sanayi devrimini yaşamayan devletleri de etkilemiştir. Osmanlı Devlet-i 'Aliyye'de, 1908 yılında, II. Meşrutiyet'in ilanıyla basın yayın organlarında artış yaşanmış, farklı dünya görüşlerine sahip yazarlar çeşitli konulardaki düşüncelerini basın yoluyla halka taşıma fırsatı bulmuşlardır. Sırât-ı Müstakîm Dergisi II. Meşrutiyetin ilanından bir gün sonra çıkan, çoğunluğunu İslamî düşünceye sahip yazarların oluşturduğu bir dergidir. Toplumu ve devleti etkileyen ekonomik ve sosyal problemlerden kurtulmak için nelerin yapılabileceğinin gündeme alındığı dergide dinî, felsefî, siyasî ve ictimaî konularda yazılar mevcuttur. Dönemin tartışılan konularından biri de kadınlar ve kadın haklarıdır. İslam'a göre kadının çalışması, eğitimi, tesettürü, sosyal hayattaki konumu gibi konular hakkında yazılar yazılmış ve farklı yazarlarca olaylar yorumlanmıştır. Bu çalışmada Sırât-ı Müstakim Dergisi özelinde 20. Yüzyılın başlarında kadınların sosyal hayatına dair tartışılan konuların neler olduğu tespit edilmiştir. Kadınların eğitimi, çalışması, tesettürü ve sosyal-kültürel hayata katılımına dair konuların o dönemde nasıl değerlendirildiği tartışılmıştır. Dönemin şartları içinde ele alınan kadınların sosyal hayatına dair meselelerin, Kur'an-ı Kerim ve sünnete uygunluğu incelenmiş, klasik fıkıh literatürümüze atıflar yapılmıştır. Günümüzde kadınların sosyal hayatına dair tartışılan konular ve yüzyıl önceki meseleler arasında fark olup olmadığı bu vesileyle ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings, who were sent to the world for a certain period of time to serve Allah, were created from different genders, male and female. Each gender has its own features and responsibilities according to these characteristics. Islam has given men and women responsibilities in accordance with their nature and, rights in return for these responsibilities. The changing world perception with the Industrial Revolution led to the emergence of different ideas in every field. The resulting thoughts and movements have also influenced the states that did not experience the industrial revolution. In the Ottoman Empire, in 1908, with the declaration of the Second Constitutional Monarchy, there was an increase in the number of media organs, and writers with different world views had the opportunity to convey their thoughts on various issues to the public through the press. The Journal of Sırât-ı Müstakîm was published one day after the declaration of the Second Constitutional Monarchy and was composed mostly of writers with Islamic thought. There are articles on religious, philosophical, political and social issues in the journal, which discusses what can be done to get rid of the economic and social problems affecting the society and the state. One of the topics discussed in the period is women and women's rights. Issues such as women's work, education, hijab, and their position in social life according to Islam have been brought to the agenda and interpreted by different authors. In this study, it has been determined what issues were discussed about the social life of women at the beginning of the 20th century in Sırat-ı Müstakim Magazine. It was discussed how the issues related to women's education, work, hijab and participation in social-cultural life were evaluated at that time. The issues regarding women's social life, which were addressed within the conditions of the period, were examined in terms of their conformity with the Holy Quran and the Sunnah, and references were made to our classical fiqh literature. It has been revealed on this occasion whether there is a difference between the issues discussed today regarding women's social life and the issues of a century ago.