Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergileri ekseninde Din-devlet-siyaset tartışmaları
Discussions on religion state and politics in the journals of Sırat al-Mustaqim and Sabil al-Rashad
- Tez No: 204779
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZLI ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet'in kuruluş arifesinde din-devlet ilişkilerini içerentartışmaları kendi bağlamı içinde inceleyerek ne'liğini ortaya koymayı ve günümüzene derecede etki ettiğini anlama ve açıklamayı hedeflemektedir.Araştırmamızın temel kaynağı olan, önceleri Sırat-ı Müstakim daha sonralarıda Sebilürreşad adıyla yayımlanan dergilerin 1911-1924 yılları arasında çıkansayılarındaki din-devlet-siyaset tartışmalarının ele alınıp incelenmesi, Osmanlıİmparatorluğunun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemininanlaşılabilmesi ve günümüze ışık tutması açısından büyük önem taşımaktadır.Çalışmamızın ilk bölümünde, araştırmamıza zemin teşkil etmesi bakımından,din, devlet ve siyaset kavramlarının anlam alanları ortaya konmuştur. İslamdünyasındaki din-devlet ilişkisi modelini kısaca tanıtmak amacıyla, İsal'da din, devletve siyasetin yeri, değişen paradigmaların İslam dünyasına yansıması ve din-devlet-siyaset ilişkilerine etkisi ve bu bağlamda ortaya çıkan Osmanlıcılık, İslamcılık,Türkçülük ve Batıcılık ekolleri incelenmeye çalışılmıştır.Tezin ikinci bölümü olan son bölümünde ise, öncelikle Sırat-ı Müstakimdergisinde, sonrasında da Sebilürreşad dergisinde gündeme gelen din-devlet-siyaset tartışmaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand and explain how the discussions on theeve of foundation of the Republic including religion and government relationsaffect our present time and what are by studying them in their own context.Teh journals which were published as Sırat al-Mustaqim at first andSabil al-Rashad later are the main source of our study. Examining thegovernment, religion and politics discussions included in the numbers of thepublishment of journals between 1911 and 1924 years has a big importanceto understand the last period of Otoman Empire and the foundation period ofTurkish Republic and also to clarify our present time within this.In the first part of our study the meaning fields of religions, governmentand politics concepts are presented to form a ground to our research. Theplace of religion, government and the politics in Islam, the reflection of thechanging paradigms to Islam and their effects to religion, government, politicsrelations have been studied within the aim to introduce religion andgovernment relation model in Islam world briefly. Also within this context, themovements of Advocateness of Otoman, Pan-Islam, Turkism andWesternism have been tried to study.In the second port of the thesis which is the last part, it has beenstudied to reveal the religion-government-politics discussions that took placein Sırat al-Mustaqim journal at first, and Sabil al-Rashad journal later.