Halloysitin seramik sırlarında kullanımının araştırılması
Investigation of the use of halloysite in ceramic glaze
  1. Tez No: 892678
  2. Yazar: MELİKE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÇAKIR ARIANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Seramik sanatında formlara renk, doku gibi etkiler kazandırmak, için kullanılan sırlara artistik seramik sırları denir. Artistik seramik sırlarından olan toplanmalı sırlar, damarlar ve adacıklar şeklinde bünye yüzeyinde toplanan sırlardır. Endüstriyel üretimde sır hatası olarak kabul edilen toplanma, yarattığı etki ile seramik sanatında artistik formlarda kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında halloysit kullanılarak ikili, üçlü ve dörtlü toplanmalı sır reçetelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen toplanmalı sırlar 980℃'de bisküvi pişirimi yapılmış akçini ve porselen bünyelere akıtma yöntemiyle uygulanarak, 1000 1050 ve 1100℃'lerde pişirilmiştir. Numunelerin yüzey görünümleri değerlendirildikten sonra seçilen reçetelere %0,1-%0,4 oranında renklendirici metal oksitler ilave edilmiştir. Halloysitin tüpsü yapısından dolayı renklenme şiddetinin arttığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda seçilen sırlar kişisel seramik uygulamalarda denenmiştir. Sonuç olarak halloysitin toplanmalı sırlarda kullanılabilirliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artistic glazes are kinds of inorganic compositions which are generally used to protect, strengthen, coloring, and decoration of ceramic arts. Crawling glazes, are defined as an artistic vitreous covering that gather on the surface of ceramic artworks in the form of veins and islands due to the surface tensions. Although this characteristic is normally considered as a glaze defect in the industrial ceramics, it is known as an artistic decoration in types of ceramic artworks. In this thesis, it was aimed to develop double, triple, and quadruple crawling glaze recipes using halloysite clay minerals. The developed glaze samples were applied to whiteware and porcelain ceramic bodies which were previously biscuit fired at 980℃ by pouring method, and finally fired at 1000, 1050, and 1100 ℃ in an electric furnace. İn the second step the addition of 0.1%-0.4% wt.% of coloring metal oxides were investigated in some selected recipes. It was determined that the coloring intensity increased due to the tubular structure of halloysite. At the final stage, the optimum glaze formulations were tested on some special ceramic artworks by the same method. The whole results of the study revealed that the halloysite clay mineral can be successfully used in the production of crawling artistic glazes with enhanced coloring characteristics.