Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dünya ve evren konularındaki anlayışları ile öğrenme zorluklarının incelenmesi
Investigation of secondary school 8th grade students' understandings and learning difficulties of the world and universe
- Tez No: 892677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN İNALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz dünyasında ülkeler, uzay projeleri konusunda bir yarış içerisindedirler. Son yıllarda Türkiye'de de birçok gelişmiş ülke gibi uzay projelerine ve astronomi eğitimine verilen önem giderek artmaktadır. Temel eğitim dönemlerinden itibaren astronomi eğitiminde öğretmen ve öğrenci anlayışlarının incelenmesi Türkiye'nin gelecek uzay yolculuğuna katılacak kuşakların öğrenme süreçlerine pedagojik anlamda önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan küçük ölçekli bir ildeki 8. sınıf öğrencilerinin“Dünya ve Evren”konularına ilişkin ne bildiklerini ve bu öğrencilerin derslerine giren öğretmenlerin konuları öğretirken karşılaştıkları zorlukları betimlemektir. Araştırmaya, 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Iğdır il merkezinde bulunan altı ortaokuldaki 226, 8. sınıf öğrencisi ve bu okullarda görev yapan 20 fen bilimleri öğretmeni katılmıştır. Bu araştırmada, tarama deseni kullanılmıştır. Öğrencilerin“Dünya ve Evren”konularındaki anlayışlarını belirlemek için“Bilgi Testi”, öğretmenlerin öğretim zorluklarını belirlemek için ise“Astronomi Öğretimini Değerelendirme Formu”veri toplama araçları kullanılmıştır. Her iki veri toplama aracı ile elde edilen veriler Excel programı ile betimsel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin önemli bir kısmının birçok astronomi konusuna ilişkin eksik ve bilimsel olmayan anlayışla sahip olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte fen bilimleri öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun ise, öğrencilerin astronomi konularını öğrenirken zorlanmadıklarına yönelik bir algıya sahip olduklarını ortaya koymuştur. Her iki bulgu birlikte değerlendirildiğinde paradoks bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu durumun daha derinlemesine ve konu bazlı öğrenci görüşmeleriyle irdelenmesinin gelecek araştırmalar için önemli bir amaç olması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, countries are in a race for space projects. In recent years, like many developed countries, the importance given to space projects and astronomy education has been increasing in Turkey. Analysing teacher and student understandings in astronomy education starting from the basic education period will provide important pedagogical contributions to the learning processes of the generations that will participate in Turkey's future space journey. In this context, the aim of this study is to describe what 8th grade students in a small-scale province in northeastern Turkey know about 'Earth and the Universe' and the difficulties encountered by teachers teaching these subjects. In the autumn term of the 2023-2024 academic year, 226 8th grade students in six secondary schools in the provincial centre of Igdir and 20 science teachers working in these schools participated in the study. In this study, survey design was used. 'Knowledge Test' was used to determine students' understanding of 'Earth and Universe' and 'Astronomy Teaching Evaluation Form' was used to determine teachers' teaching difficulties. The data obtained with both data collection tools were analysed descriptively with Excel software. The findings showed that a significant portion of the students had incomplete and unscientific understanding of many astronomy topics. On the other hand, the majority of science teachers had the perception that students did not have difficulty in learning many astronomy topics. When both findings are evaluated together, a paradoxical situation emerges. It is thought that examining this situation with more in-depth and subject-based student interviews should be an important goal for future research.